+ Ana Sayfam Yap     + Sık Kullanılanlara Ekle     + Firma Girişi  
Ana Sayfa Haberler Firma Rehberi Şehir Pazarı Emlak İlanlar Araba Fikir Köşesi Fotoğraf Şehir Rehberi İletişim
 
 

KARAHAYITIN TARİHÇESİ
DENİZLİ KARAHAYIT
Firma Sorumlusu www.karahayitrehberi.com
İş Telefon 0 534 428 75 76
Cep Telefonu 0 534 428 75 76
Fax
E-Posta Adresi
Web Sitesi
Adres DENİZLİ/KARAHAYIT


TARİHÇESİ

Denizli yöresinin tarihi, Anadolu 'daki en eski uygarlıklara kadar ulaşmaktadır. Kentin kuzeyindeki Beyce Sultan Höyüğü 'ndeki buluntular, Denizli 'nin yazılı tarih öncesini aydınlatmakta ve yerleşme tarihinin Katolik Dönemle başladığını Tunç Çağıyla sürdüğünü göstermektedir. Kuruluş yıllarında Hitit Devletinin etki alanında kalan kent, Batı Anadolu ve Ege ' de yaşanan siyasal olaylara paralel olarak sırasıyla Lidyalılar, Persler, Makedonyalılar, Romalılar ve Bizanslılar denetimine girmiştir. 1070 yılından itibaren 350 yıl süreyle Denizli Türklerle Bizanslılar arasında sık sık el değiştirmiş ve sonunda 1429 yılında kesin olarak Osmanlı topraklarına katılmıştır. Osmanlı Döneminde Aydın Eyaletine bağlı bir sancak olan Denizli 'de 1876 yılında belediye teşkilatı kurulmuştur. Cumhuriyet 'in ilanıyla birlikte Denizli 'nin yönetim biçimi de il merkezi olarak değişmiştir.

Hierapolis ve Laodikya antik kentleri Karahayıt yerleşimine yalnızca bir kaç km. mesafede kurulmuşlardır. Romalılar 'la III. Antiokhos arasında M.Ö. 190 yılında yapılan savaştan önce Hierapolis 'in bulunduğu yerde herhangi bir yerleşme merkezi mevcut değildi. Ancak bugün de akmakta olan termal su kaynağının yanında "Hieron" adı ile anılan kutsal bir tapınak vardır. Anadolu halkı, Hitit ve Frigyalılar döneminde su kaynaklarının bulundukları yerde tapınaklar inşa ederler ve bu olağan üstü tabiat olayına taparlardı. M.Ö. III. yy. da (261-253) bu su kaynağının 8 km. ötesinde Selevkid ailesinden Antiokhos II. Teos tarafından yeni bir şehir kurulmuştu. Bu şehir, sonradan bir dokumacılık ve ticaret merkezi, Hıristiyanlık devrinde Batı Anadolu 'da kurulan 7 kiliseden birinin merkezi olacak olan "Laodikya" dır. Termal kaynağın bulunduğu yerde inşa edilen küçük tapınak "Hieron" belki de başlangıç yıllarında Laodikya 'nın ibadet yeri olmuştu. Sonradan inşa edilecek ve gelişecek Hierapolis 'inde çekirdeğini teşkil etmiştir. Hierapolis termal yerleşmesinin arkeoloji literatüründe "Hall City" (Kutsal Kent) olarak adlandırılması kentte bilinen tapınak ve diğer dinsel bir çok yapının varlığından kaynaklanmaktadır. Kentin kuruluşu, İÖ 2000 yıllarına kadar gider. Kentin hangi eski coğrafi bölgede yer aldığı zaman zaman tartışılmıştır. Paulus, kentin Frigya yakınında, güneybatısında Karia sınırına yakın ve Colossae kentinin kuzeybatısında olduğunu söylemektedir. Strabon ve Ptolemaus 'a göre, Hierapolis Karia bölgesine sınır olan Laodikya ve Tripolis kentlerine yakın olduğu için bir Frigya kentidir.

Çürüksu Vadisi 'nin kuzeyinde vadiye hakim yüksek bir düzlükte kurulan ve Pamukkale travertenleri ile ilginç bir armoni içinde bulunan Hierapoşis şehri MS 1354 'de meydana gelen büyük bir deprem ile bir taş yığını haline gelmiştir. Yüzyıllar boyu suların istilasına uğrayan ve kalın bir traverten tabakası ile gömülen harabeler ilk defa 1887 yılında Berlin Üniversitesi 'nden Prof. Humann 'ın başkanlığındaki heyet tarafından gün ışığına çıkarılmak istenmiş, ancak yapılan çalışmalar, araştırma ve sondajdan öteye gidememiştir. 1957 yılından itibaren Prof. Paolo Verzane başkanlığında çalışmalara başlayan İtalyan kazı heyeti ise çok başarılı çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalar kazı ve restorasyon şeklinde hassasiyet ve dikkatle günümüze kadar sürdürülmüştir. Söz konusu olan 1
° Arkeolojik Sit alanı olarak tanımlı olup sınırı Karahayıt İmar Planı ile çakışmaktadır.

Karahayıt yerleşiminin tarihine ilişkin bulunan veriler oldukça kısıtlıdır. Turizm Bakanlığı Fiziksel Planlama Grup Başkanlığı 'nca 1985 yılında hazırlanan Karahayıt Uygulama İmar Planı Plan Açıklama Raporunda kasaba halkıyla yapılan görüşmelere dayanılarak yerleşmenin 200 - 300 yıl önce kurulmuş olabileceği, ancak kesin bilgi bulunmadığı belirtilirken yerleşmenin mekansal konumunda değişiklik olmadığı ileri sürülmektedir. Hayıt kelimesi kelime anlamı olarak ağaç anlamına gelmekte ise de yörede Karaağaç varlığı bugün için yaygın olarak görülmemektedir.

Yerleşim Pamukkale 'den gelen yolun iki yanında uzanan lineer bir gelişim göstermektedir. Kasabanın kuzey ucunda ikiye ayrılan yol, güneybatı uzanımında plato üzerinden Akköy ilçesine bağlanırken, kuzeydoğu uzanımında köylere gitmektedir.

1965 yılında 345 nüfuslu bir köy olan yerleşim, 1970 'li yıllarda kasana içerisinden geçen ana yolun (bugünkü çarşı caddesi) her iki tarafında pansiyonculukla başlayan gelişimini, 1980 'li yıllarda turizmdeki teşvikler nedeniyle yerleşimin termal kaynaklarının cazibesiyle turizm işletme belgeli otellerin yerleşimde yer seçmesiyle hızlanmıştır. Turizm Bakanlığı 'nca hazırlanan uygulama imar planı raporunda 1985 yılı için yerleşimdeki pansiyon sayısı 10, turizm işletme belgeli otel sayısı ise 1 olarak belirtilmiştir. Bugün için ise yerleşimin nüfusu 3200 'ü aşmış olup pansiyon sayısı 85 'e turizm işletme belgeli otel sayısı ise 11 'e ulaşmıştır.

Karahayıt Kaplıcaları, Denizli'deki ünlü Pamukkale travertenlerinin 5 km kuzeyinde, Karahayıt Kasabası'nda yer alıyor . Kırmızı Su travertenleri, Pamukkale'deki sıcak su kaynağına benzer bir yapıdadır. Ancak Pamukkale'deki sıcak sular Pamukkale'nin meşhur bembeyaz travertenlerinin oluşmasını sağlarken, Karahayıt'taki şifalı sular travertenleri kırmızımsı bir renge boyar.

     Türkiye çapında çok iyi bilinen ve yoğun ilgi gösterilen Karahayıt kaplıcaları oldukça şifalıdır. Gerek ulaşımın kolay olması gerekse ev tipi pansiyonlar ve apartlardan 5 yıldızlı pansiyonlara kadar her bütçe ve konfora uygun konaklama seçeneklerinin olması bu kaplıcaları çok cazip kılıyor. Elbette hemen yanındaki antik Hierapolis kenti kalıntıları ve Pamukkale, Karahayıt kaplıcalarının cazibesini oldukça arttırıyor. Karahayıt kaplıcaları, bu yönüyle hem sağlık hem de tatil için dinlence yöresi konumuyla Türkiye'deki diğer kaplıcalardan bir adım öne çıkıyor.

     Karahayıt köylüleri, kendi arazilerine apart tarzı pansiyonlar yaparak misafir ağırlıyorlar. Bu tür pansiyonlarda bir oda kiralıyorsunuz. Odanın içinde yatakların olduğu bir oda, mutfak, küçük bir kaplıca havuzu ve tuvalet bulunuyor. Önceden pansiyon müşterileri buzdolabı ve balkonları ortaklaşa kullanıyorlardı. Hatta her pansiyonda sadece tüm müşterilerin bahçede ortaklaşa izleyebileceği sadece 1 tane televizyon bulunuyordu. Ama şimdi her oda için ayrı ayrı buzdolabı ve televizyon, çoğu pansiyonda da her odanın kendine has balkonu bulunuyor. Tabiki de bazı pansiyonlarda da beraber gelen aileler için balkon ayrımı yapılmamış durumda. Tabi ki bu yine beraber gelen ailelerin muhabbetlerini bölmemek içindir...

      Karahayıt'taki Pansiyon sahipleri o kadar içten o kadar samimidir ki, sizlere müşteri demekten hicap duyduklarını belirttikten sonra sizleri misafir olarak algıladıklarını söylüyorlar. Hatta ister pansiyon sahipleri olsun ister esnaf teb'ası olsun sergilemiş oldukları örnek davranışlar ile Karahayıt'a misafirleri tarafından Türkiye'nin Mekke'si ünvanının verilmesini sağlamışlardır.

     Karahayıt Kasabası içerisinde kırmızı su olarak bilinen bir kaynak yer alıyor. Kendine özgü travertenleri olan ve rengi kırmızının tonlarını barındırdığı için bu adla anılan bu sıcak su kaynağı da oldukça ünlü Karahayıt'ın.

     Doksanlarla birlikte Karahayıt'ın ünü epeyce yayılmaya başlayınca, Karahayıt'a bir çok yeni otel, özellikle 5 yıldızlı oteller yapılmaya başlandı. Günümüzde Pamukkale'deki çok yıldızlı otellerin büyük çoğunluğu Karahayıt'ta bulunuyor. Yıllar öncesinin kendi halinde bir köy olan Karahayıt, kaplıcaları sayesinde bugün kaplıca turizminin Türkiye'deki en çok ziyaret edilen ve tercih edileni olmuş durumdadır . Bunda elbette günde sadece 15-30 dakikasını şifalı banyolarda geçiren misafirlerin, diğer zamanlarında yakın çevrede yapabileceği turistik etkinliklerin olması önemli rol oynuyor. Örneğin, sadece 5 km uzaklıktaki Pamukkale travertenlerini ve Hierapolis antik kenti harabelerini ziyaret edebilir, Karahayıt'ın Çarşı caddesinde akşam yürüyüş yapabilir ve lokantalardan yemeğinizi yiyebilirsiniz. Yada kasabaya yakın alabalık tesislerinde mis kokulu çam ormanı içinde kendinize mükemmel bir ziyafet çekebilirsiniz... 

 

Firma Görüntülenme Sayısı : 2525
Firma Kayıt Tarihi : 11.09.2010
 


Anahtar Kelimeler :


 
 
(Lütfen okuyun, şaşıracaksınız)

Hayal edin! Birisi gelse size mükemmel bir web sitesi hazırlasa, sonra her gün yüzlerce kişiye, firmanızın ve web sitenizdeki ürünlerin tanıtımını yapsa, üstelik kampanyalarınızı indirimlerinizi ve firmanızda olan herhangi bir değişikliği tüm şehri dolaşarak, insanlara duyursa ve bunun karşılığında sizden ayda yalnızca 10 tl ücret istese..."Mümkün değil" mi diyorsunuz? Yoksa şaka yaptığımızı mı düşünüyorsunuz? Hayır şaka yapmıyoruz, size müthiş bir hizmetten bahsediyoruz.
Bu güzel hizmetten ben de faydalanmak istiyorum diyorsanız tek yapmanız gereken özel üyemiz olmak.
+ Özel üyemiz olmak için buraya tıklayın

Web sitesi istemiyorum yalnızca firmamı ekleyin yeterli diyorsanız, bu seçenek tam size göre. Firmanızın tüm bilgileri, kartvizitiniz, 15 adet fotoğraf aylık ücreti sadece 4 tl
+ Rehberimizde yalnızca firma bilgileriniz ve fotoğraflarınız yer alsın istiyorsanız buraya tıklayın

Ayrıca; arzu ederseniz firma iletişim bilgilerinizi hiç bir ücret ödemeden rehberimize kaydedebilirsiniz
+ Firmanızı rehberimize ücretsiz eklemek için buraya tıklayın
 
çelik kapı
Copyright © ERDEMLİ FİRMA ve İLÇE REHBERİ 2009. Tüm Haklary Saklıdır.