+ Ana Sayfam Yap     + Sık Kullanılanlara Ekle     + Firma Girişi  
Ana Sayfa Haberler Firma Rehberi Şehir Pazarı Emlak İlanlar Araba Fikir Köşesi Fotoğraf Şehir Rehberi İletişim
 
   VAHYİN PENCERESİNDEN
  Hasan SUNGUR
   GÜL YETİŞTİREN ADAM
  Yakup ŞEKER
   BİSMİLLÂHİRRAHMÂNİRRAHÎM
  ERHAN KARAOĞLAN
   GÜNÜN YORUMU
  EDİBALİ YORULMAZ
   EĞİTİMCİ GÖZÜYLE
  ALİ YALÇIN
   SAĞLIKLI YAŞAM UZMANINIZ
  HERBALİST LOKMAN GÜZEL
   REHBERİ KURAN OLAN
  RAMAZAN KAYAN
En Çok Okunan Haberler
 ANDIZ PEKMEZİ VE ANDIZIN YARARLARI
  İMAM HATİP LİSELERİ 9.SINIF DERS
 ANDIZ PEKMEZİ NASIL KULLANILIR
 ANDIZ PEKMEZİNİN YAPILIŞI
 Mersin, Erdemli'nin Tarihi Yerleri
 ERDEMLİ GÜRBÜZ HALI YIKAMA
 UHUD SAVAŞI/Bİ'Rİ MAUNA FACİASI
 HALK EĞİTİM MERKEZİNE USTA ÖĞRETİCİ
 ERDEMLİ UĞRAK TANTUNİ/ALO TANTUNİ
 700.YIL ANADOLU LİSESİ YENİ BİNASI
En Çok Yorumlanan Haberler
 ANDIZ PEKMEZİ VE ANDIZIN YARARLARI
  İMAM HATİP LİSELERİ 9.SINIF DERS
 ERDEMLİ İÇİN EN GÜÇLÜ ADAY BADAS
 AFYON ÇINAR TERMAL OTELE BEDAVA...
 Mersin, Erdemli'nin Tarihi Yerleri
 ERDEMLİ LİDERİNİ BEKLİYOR
 HALİL METİK YENİDEN BAŞKAN
 İMAM-HATİPLİ ÖĞRENCİ KALBİNE YENİL.
 İMAM-HATİPLİ ÖĞRENCİ KALBİNE YENİL.
 ÇOK DAHA GÜÇLÜ GELİYOR
 Erdemli'de Dondurma show
 İşsizlere İş
 HALİT ÇORTUL ERDEMLİ İLÇE BAŞKANI
 ERDEMLİ GÜRBÜZ HALI YIKAMA
 ERDEMLİ HALKINA MÜJDE...
 2012 KPSS SORU VE CEVAPLARI
 ERDEMLİDE TRAFİK KAZASI:1 ÖLÜ
 ASİL OTO VE HALI YIKAMA ERDEMLİ
 Erdemli İçin Acı Kayıp
 EĞİTİM BİR SEN 24 KASIMI KUTLADI
 700.YIL ANADOLU LİSESİ YENİ BİNASI
 YAZ SİL NEON TABELA BAYİLİĞİ
 EN KARİZMATİK LİDER SAYIN BADAS
 MOTORİNDE ŞOK İNDİRİM
 ÜNİVERSİTE SINAVINA BAŞVURULAR
 UHUD SAVAŞI/Bİ'Rİ MAUNA FACİASI
 Genç Girişimciler Çığır Açıyor
 Erdemli'de İnşaatan Düşen İşçi
 TATİLİNİZ KABUSA DÖNÜŞMESİN
 ERDEMLİ UĞRAK TANTUNİ/ALO TANTUNİ
 Elvanlı İÖO Türkiye Finalinde
 ERDEMLİ SANAYİCİLERİ ÇANAKKALEDE
 MHP İLÇE BAŞKANI BEKİR ÖZSU...
 MEB, ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ SINAVI YAPACAK
 Erdemli'de Sera Üzümü
 ERDEMLİ MHP AVGADIDA MİTİNG YAPTI
 Erdemli Köy Turnuvası
 AK PARTİ İLÇE TEŞKİLATI İSTİFA ETTİ
 İmam Hatip Liseleri
 ERDEMLİ %51 "EVET" DİYECEK
 MERSİN MASA TENİSİ ANTRENÖRLÜK KURS
 

Müftü Türkmenoğlu'ndan Ramazan Ayı

?Helal Kazanç, Helal Lokma? 09.07.2013
 

Evveli Rahmet ortası mağfiret sonu cehennemden kurtuluş olan mübarek Ramazan ayına kavuşmuş bulunuyoruz.

Allah nasip ederse bu akşamı ilk teravihlerimizi kılacak ve ilk sahurumuzu yapacağız 9 Temmuz Salı günü de Ramazan ve Orucun manevi güzelliklerini yaşamaya başlayacağız.

Bizleri çok feyizli ve bereketli olan Ramazan ayına kavuşturan yüce Allah’a hamd, onun sevgili Rasülune de salat ve selam olsun.

Sevgili Peygamberimizin müjdesine nail olabileceğimiz bir aya kavuşmuş bulunuyoruz. "Kim, faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır."!(Buhari) Bu müjdeye nail olmanın en önemli yolu yarın başlayacak olan ramazan ayının faziletini kavramak olacaktır.

Ramazan ayının kıymetli olması Cenab-ı Allah’ın kendisine değer vermesiyledir. Bu ayda İnsanlığa son ilahi kitap Kur’an-ı Kerim indirilmeye başlanmıştır. Karanlıklar içerisinde kalan ve cehalet dönemini yaşayan insanoğlu Kuran’ın inmesiyle altın çağını yaşamaya başlamıştır.

Ramazan ayının diğer aylara göre üstünlüğü Kur’anın bu ayda indirilmeye başlanmış olması ve bu ayın içerisinde bin aydan daha hayırlı olan mübarek “Kadir Gecesi”nin bulunmasıdır.

Yüce Allah Kur’an-ı Kerimde “Ramazan ayı öyle bir aydır ki insanları doğru yola ileten, hak ile batılın arasını ayıran Kur’an bu ayda indirildi.” buyuruyor.(Bakara 185)

Ramazan ayı oruç ayıdır. Bu aya sağlıklı olarak ulaşan Müslümanlar oruç tutacaklar. Nitekim Canab-ı Allah şöyle buyuruyor: “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. (Bakara 183).

Ramazan ayı bizler için bir mağfiret bir rahmet ayıdır. Ramazan ayı geldiği zaman yüzlerimiz gülmekte, yardımlaşma duygularımız kabarmakta ve aramızda olan kırgınlıklar, küslükler bitmektedir. Ayrıca sabrımız en üst seviyelere çıkmakta ve bu ayda oruçlu olmamız sebebiyle kötü söz ve davranışlardan uzak durmaktayız. Çünkü Oruç, sadece iştah ve şehveti dizginlemek değildir, ayrıca ağzını ve dilini kötü ve çirkin söz söylemekten korumaktır.

Ramazan ayı maddi ve manevi bakım ayımızdır. Bu ayla elde ettiğimiz değerleri koruyabilirsek bu değerleri bir yıllık yaşantımıza nihayetinde hayatımızın tamamına aktarabiliriz.

Ramazan ayı ilah-i rızayı kazanma ayıdır. Allah’ın bizler için helal kılmış olduğu yeme, içmeyi sadece O’nun rızasını kazanmak için terk etmek Rabbimizin rahmet ve mağfiretine ermemize vesile olacaktır. Efendimiz kutsi bir hadislerinde şöyle buyurmaktadır. "İnsanın oruç dışında her ameli kendisi içindir. Oruç benim içindir, mükâfatını da ben vereceğim" buyurmuştur. (Riyazüs Salihin)

Ramazan ayı anlayış ayıdır. Bu ayda fakirlerin, ihtiyaç sahiplerinin ne durumda olduklarını çok iyi anlamaktayız. Bu anlayışla çevremizdeki yoksullara, ihtiyaç sahibi kardeşlerimize yardım etmeliyiz.

Her yıl Ramazan ayında bir konu belirleyerek kaybolmaya yüz tutan değerleri yeniden toplumun gündemine taşımayı hedefleyen Diyanet İşleri Başkanlığımız, 2013 yılının Ramazan ayı temasını, “Helal Kazanç, Helal Lokma” olarak belirledi.

Hz. Peygamber (s.a.s) bir hadiste :“Hiç kimse elinin emeğinden daha hayırlı bir şey yemiş değildir.” (Buhari) buyurmuş, Allah Rasulüne en temiz kazancın ne olduğu sorulduğunda da “Kişinin kendi elinin emeği, bir de dürüst ticaret kazancı” (Müsned, 4/141) cevabını vermiştir.

Kazancımızı bereketli kılmanın birinci şartı: Dürüst çalışmak, çalışma hayatında doğru olmaktır. Bir Müslüman yaptığı her işte ve sergilediği bütün davranışlarında doğruluktan, dürüstlükten ayrılmamalı, işini sağlam ve doğru yapmalı, hile ve haksızlıktan uzak durmalıdır.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nca 2013 yılı için en düşük Sadaka-i Fıtır miktarı 9.25 TL. (dokuz Lira, 25 Kuruş) olarak tespit edilmiştir. Belirlenen bu miktar, “asgari miktar” olup, sadaka-i fıtırda verilecek meblağ konusunda üst sınır yoktur. Bu konuda ideal olan, herkesin kendi hayat standartlarına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk gelecek tutarı vermesidir.

Bütün camilerimizde kendi şartlarına göre belirlenen vakitlerde Mukabeleler okunacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm İslam Aleminin ve Erdemli’li hemşerilerimizin mübarek Ramazan ayını tebrik eder, bu ayın ülkemizin birliğine ve dirliğine vesile olmasını tutacağımız oruçlarımızı, kılacağımız namazlarımızı vereceğimiz fitre ve zekatlarımızı kabul buyurmasını yüce Allah dan niyaz ederim.

Mahmut Sami TÜRKMENOĞLU

Erdemli İlçe Müftüsü

Bu haber 1325 defa okundu.

Arkadaşına Gönder
Yazdır
Habere Puan Ver
Bu habere henüz yorum yazılmamış.

Adınız Soyadınız


Yorumunuz
karakter daha yazabilirsiniz.
Anahtar Kelimeler :


 
çelik kapı
Copyright © ERDEMLİ FİRMA ve İLÇE REHBERİ 2009. Tüm Haklary Saklıdır.