+ Ana Sayfam Yap     + Sık Kullanılanlara Ekle     + Firma Girişi  
Ana Sayfa Haberler Firma Rehberi Şehir Pazarı Emlak İlanlar Araba Fikir Köşesi Fotoğraf Şehir Rehberi İletişim
 
   VAHYİN PENCERESİNDEN
  Hasan SUNGUR
   GÜL YETİŞTİREN ADAM
  Yakup ŞEKER
   BİSMİLLÂHİRRAHMÂNİRRAHÎM
  ERHAN KARAOĞLAN
   GÜNÜN YORUMU
  EDİBALİ YORULMAZ
   EĞİTİMCİ GÖZÜYLE
  ALİ YALÇIN
   SAĞLIKLI YAŞAM UZMANINIZ
  HERBALİST LOKMAN GÜZEL
   REHBERİ KURAN OLAN
  RAMAZAN KAYAN
En Çok Okunan Haberler
 ANDIZ PEKMEZİ VE ANDIZIN YARARLARI
  İMAM HATİP LİSELERİ 9.SINIF DERS
 ANDIZ PEKMEZİ NASIL KULLANILIR
 ANDIZ PEKMEZİNİN YAPILIŞI
 Mersin, Erdemli'nin Tarihi Yerleri
 ERDEMLİ GÜRBÜZ HALI YIKAMA
 UHUD SAVAŞI/Bİ'Rİ MAUNA FACİASI
 HALK EĞİTİM MERKEZİNE USTA ÖĞRETİCİ
 ERDEMLİ UĞRAK TANTUNİ/ALO TANTUNİ
 700.YIL ANADOLU LİSESİ YENİ BİNASI
En Çok Yorumlanan Haberler
 ANDIZ PEKMEZİ VE ANDIZIN YARARLARI
  İMAM HATİP LİSELERİ 9.SINIF DERS
 ERDEMLİ İÇİN EN GÜÇLÜ ADAY BADAS
 AFYON ÇINAR TERMAL OTELE BEDAVA...
 Mersin, Erdemli'nin Tarihi Yerleri
 ERDEMLİ LİDERİNİ BEKLİYOR
 HALİL METİK YENİDEN BAŞKAN
 İMAM-HATİPLİ ÖĞRENCİ KALBİNE YENİL.
 İMAM-HATİPLİ ÖĞRENCİ KALBİNE YENİL.
 ÇOK DAHA GÜÇLÜ GELİYOR
 Erdemli'de Dondurma show
 İşsizlere İş
 HALİT ÇORTUL ERDEMLİ İLÇE BAŞKANI
 ERDEMLİ GÜRBÜZ HALI YIKAMA
 AK PARTİ İLÇE TEŞKİLATI İSTİFA ETTİ
 İmam Hatip Liseleri
 ERDEMLİ %51 "EVET" DİYECEK
 MERSİN MASA TENİSİ ANTRENÖRLÜK KURS
 ERDEMLİ HALKINA MÜJDE...
 2012 KPSS SORU VE CEVAPLARI
 ERDEMLİDE TRAFİK KAZASI:1 ÖLÜ
 ASİL OTO VE HALI YIKAMA ERDEMLİ
 Erdemli İçin Acı Kayıp
 EĞİTİM BİR SEN 24 KASIMI KUTLADI
 700.YIL ANADOLU LİSESİ YENİ BİNASI
 YAZ SİL NEON TABELA BAYİLİĞİ
 EN KARİZMATİK LİDER SAYIN BADAS
 MOTORİNDE ŞOK İNDİRİM
 ÜNİVERSİTE SINAVINA BAŞVURULAR
 UHUD SAVAŞI/Bİ'Rİ MAUNA FACİASI
 Genç Girişimciler Çığır Açıyor
 Erdemli'de İnşaatan Düşen İşçi
 TATİLİNİZ KABUSA DÖNÜŞMESİN
 ERDEMLİ UĞRAK TANTUNİ/ALO TANTUNİ
 Elvanlı İÖO Türkiye Finalinde
 ERDEMLİ SANAYİCİLERİ ÇANAKKALEDE
 MHP İLÇE BAŞKANI BEKİR ÖZSU...
 MEB, ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ SINAVI YAPACAK
 Erdemli'de Sera Üzümü
 ERDEMLİ MHP AVGADIDA MİTİNG YAPTI
 Erdemli Köy Turnuvası
 

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARI ARTACAK

Anayasa değişikliği paketinde kabul edilen 5, 6 ve 7. maddelerin sonuçları 2,5 milyon memurun maaşını etkileyecek 24.04.2010
 

Anayasa değişikliği paketinde kabul edilen 5, 6 ve 7. maddelerin sonuçları 2,5 milyon memur ile 9 milyon emeklinin maaşlarını etkileyecek.

Anayasa değişikliği paketinde yer alan 5, 6 ve 7. maddeler Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Kabul edilen bu maddeler işçi için grev yasaklarının daraltılması, memurlar için toplu sözleşme hakkı ve emekliler için enflasyonun üzerinde maaş artışı anlamına geliyor. Uzlaştırma Kurulu kararlarını bağlayıcı hale getiren değişiklik sayesinde memur maaşları artacak. Anayasa değişikliğinin sonuçları 2,5 milyon memur ile 9 milyon emeklinin maaşlarını etkileyecek.

Türkiye gündemine oturan anayasa değişiklik paketi işçi, memur ve emeklileri de yakından ilgilendiriyor. Paketin Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilen 5, 6 ve 7. maddeleri çalışanların elini güçlendirdi. Kabul edilen değişiklikler ile işçiler için grev yasakları daraltıldı. Memurlar toplu sözleşme hakkına kavuştu. Emekliye de toplu sözleşme hükümleri yansıtılması hükme bağlandı.

Anayasa değişikliği paketinin Meclis'te önceki akşam kabul edilen 5. maddesi sendika kurma hakkı ile ilgili değişiklik öngörüyor. Düzenlemeyle bir kişinin aynı zamanda ve aynı işkolunda birden fazla sendikaya üye olmasının yolu açıldı. 6. madde ise memura toplu sözleşme hakkı getiriyor. Aynı zamanda Uzlaştırma Kurulu kararlarının bağlayıcı olması sağlanıyor. Ayrıca bu maddeye göre toplu sözleşme ve uzlaştırma kurulu kararları emekliye de yansıtılacak. 7. madde ise grev yasaklarını daraltıyor. Düzenlemeye göre, greve katılan işçilerin ve sendikanın kasıtlı veya kusurlu hareketleri sonucu grev uygulanan işyerinde sebep oldukları maddi zarardan sendika sorumlu tutulamayacak. Siyasi amaçlı grev ve dayanışma grevi yapılamayacağına ilişkin hükümler de maddeden çıkıyor. Bu tür grevlerin önü açılıyor.

Meclis'te görüşmeleri devam eden anayasa değişiklik paketinin kabul edilen en önemli maddelerinden biri, 2,5 milyon memur ile 9 milyon emekliyi yakından ilgilendiren madde. Buna göre memurlar toplu görüşme yerine bağlayıcı toplu sözleşmeye geçecek. Zam oranlarında son sözü hükümet söylemeyecek. Anlaşma olmaması halinde Uzlaştırma Kurulu devreye girecek. Kurulun vereceği karar, hem hükümet için hem de çalışanlar için bağlayıcı olacak. Uzlaştırma Kurulu'nun geçmiş kararlarına bakıldığında sürekli olarak hükümetten daha yüksek zam önerdiği görülüyor. Ancak bugüne kadar verdiği kararlar bağlayıcı olmadığı için bu oranlar memura yansımadı. Artık kurulun kararlarının bağlayıcı olacağını değerlendiren çalışma hayatı uzmanları, memurun her halükarda geçmiş yıllardakinden daha fazla zam alacağında ittifak ediyor. Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu da "Eğer bugüne kadar Uzlaştırma Kurulu kararları geçerli olsaydı memur yüzde 11 daha fazla zam alacaktı." diyor. Öte yandan toplu sözleşme ve Uzlaştırma Kurulu kararları emeklilere de yansıtılacak. Emekliler, memura verilen zam oranından aynen yararlanacak. Halen SSK ve Bağ-Kur emeklisi enflasyon oranında zam alıyordu. Bu nedenle geçmiş yıllarda yüzde 1,83'lük zamlarla karşılaşıldı.

6. maddenin getirdiği en büyük değişiklik Uzlaştırma Kurulu kararlarının bağlayıcı olması. Memur sendikaları, yıllardır toplu görüşmelerde son sözü hükümetin söylemesinden şikayetçiler. Her yıl 15 gün süren toplu görüşmelerin ardından anlaşma sağlanamaması durumunda sendikalar Uzlaştırma Kurulu'na başvuruyor. Ancak Kurul'un kararları bağlayıcı değil. Bu nedenle maaş zammında Bakanlar Kurulu'nun belirlediği oran geçerli oluyordu. Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu, memura toplu sözleşme hakkı getiren 6. maddenin 'masayı anlamlı hale getireceğini' söyledi.

Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu da, "Hükümet, bizim sunduğumuz ve çalışma hayatını ilgilendiren altı maddelik değişiklik önerisinden üçüne yer verdi. Önerilerimiz arasında önceki gün TBMM'de kabul edilen "Aynı zamanda ve aynı işkolunda birden fazla sendikaya üye olunamaz." hükmünün Anayasa metninden çıkarılması da yer almıştır. Türk-İş, bu talebinde Türkiye'nin imzaladığı ILO sözleşmelerine uygunluk açısından örgütlenme hakkını kısıtlayan bir düzenlemenin bir hüküm olarak Anayasa'da yer almasının doğru olmadığı gerçeğinden hareket etmiştir. Aynı madde, örgütlenme hakkının kullanımı konusunda ayrı bir kanun düzenlenmesini öngördüğüne göre konunun çıkarılacak kanunda düzenlenmesi hukukun genel ilkesi gereğidir. Talebimizin TBMM Genel Kurulu'nca onaylanması memnunluk verici. Beklentimiz diğer taleplerimizin de gerçekleşmesi." dedi.

Hak-İş Başkanı Salim Uslu ise grev yasağının kalkmış olmasının önemine dikkat çekti. Anayasa değişiklik paketinin çalışanlar için önemli kazanımlar içerdiğini belirten Uslu, pakete destek verdiklerini söyledi.

Seyahat hürriyeti ihracatçıyı sevindirdi

Anayasa paketi değişiklikleri kapsamında 'seyahat hürriyetini' genişleten değişiklik de Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Yeni dönemde artık vergi borcu olduğunu havaalanında öğrenerek işadamının yurtdışına çıkamaması dönemi sona eriyor. Anayasa değişikliği paketinin 3. maddesinde yer alan 'seyahat hürriyeti' başlıklı değişiklikle, "Vatandaşın yurtdışına çıkma hürriyeti, ancak suç soruşturması veya kovuşturması sebebiyle hakim kararına bağlı olarak sınırlanabilir." hükmü getirildi. Anayasa değişikliği paketinin 3. maddesi Anayasa'nın seyahat hürriyeti başlıklı 23. maddesi değiştirildi.

Meclis'teki görüşmeler esnasında konuşan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, bu değişikliğin gerçekleşmesinden büyük heyecan duyduğunu söyledi. Değişiklikle, vergi kaçıran birisinin suçunun kaldırılacağı şeklinde yapılan yorumun gerçeği yansıtmadığını belirten Çubukçu, düzenleme ile seyahat hürriyetinin genişletildiğini ifade etti.

Bu haber 2009 defa okundu.

Arkadaşına Gönder
Yazdır
Habere Puan Ver
Bu habere henüz yorum yazılmamış.

Adınız Soyadınız


Yorumunuz
karakter daha yazabilirsiniz.
Anahtar Kelimeler :  memur maaşları  emekli maaşları  maaş artışları  anayasa paketi  memurlar erdemli 


 
çelik kapı
Copyright © ERDEMLİ FİRMA ve İLÇE REHBERİ 2009. Tüm Haklary Saklıdır.