+ Ana Sayfam Yap     + Sık Kullanılanlara Ekle     + Firma Girişi  
Ana Sayfa Haberler Firma Rehberi Şehir Pazarı Emlak İlanlar Araba Fikir Köşesi Fotoğraf Şehir Rehberi İletişim
 
   VAHYİN PENCERESİNDEN
  Hasan SUNGUR
   GÜL YETİŞTİREN ADAM
  Yakup ŞEKER
   BİSMİLLÂHİRRAHMÂNİRRAHÎM
  ERHAN KARAOĞLAN
   GÜNÜN YORUMU
  EDİBALİ YORULMAZ
   EĞİTİMCİ GÖZÜYLE
  ALİ YALÇIN
   SAĞLIKLI YAŞAM UZMANINIZ
  HERBALİST LOKMAN GÜZEL
   REHBERİ KURAN OLAN
  RAMAZAN KAYAN
En Çok Okunan Haberler
 ANDIZ PEKMEZİ VE ANDIZIN YARARLARI
  İMAM HATİP LİSELERİ 9.SINIF DERS
 ANDIZ PEKMEZİ NASIL KULLANILIR
 ANDIZ PEKMEZİNİN YAPILIŞI
 Mersin, Erdemli'nin Tarihi Yerleri
 ERDEMLİ GÜRBÜZ HALI YIKAMA
 UHUD SAVAŞI/Bİ'Rİ MAUNA FACİASI
 HALK EĞİTİM MERKEZİNE USTA ÖĞRETİCİ
 ERDEMLİ UĞRAK TANTUNİ/ALO TANTUNİ
 700.YIL ANADOLU LİSESİ YENİ BİNASI
En Çok Yorumlanan Haberler
 ANDIZ PEKMEZİ VE ANDIZIN YARARLARI
  İMAM HATİP LİSELERİ 9.SINIF DERS
 ERDEMLİ İÇİN EN GÜÇLÜ ADAY BADAS
 AFYON ÇINAR TERMAL OTELE BEDAVA...
 Mersin, Erdemli'nin Tarihi Yerleri
 ERDEMLİ LİDERİNİ BEKLİYOR
 HALİT ÇORTUL ERDEMLİ İLÇE BAŞKANI
 ERDEMLİ GÜRBÜZ HALI YIKAMA
 HALİL METİK YENİDEN BAŞKAN
 İMAM-HATİPLİ ÖĞRENCİ KALBİNE YENİL.
 İMAM-HATİPLİ ÖĞRENCİ KALBİNE YENİL.
 ÇOK DAHA GÜÇLÜ GELİYOR
 Erdemli'de Dondurma show
 İşsizlere İş
 MEB, ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ SINAVI YAPACAK
 Erdemli'de Sera Üzümü
 ERDEMLİ MHP AVGADIDA MİTİNG YAPTI
 Erdemli Köy Turnuvası
 AK PARTİ İLÇE TEŞKİLATI İSTİFA ETTİ
 İmam Hatip Liseleri
 ERDEMLİ %51 "EVET" DİYECEK
 MERSİN MASA TENİSİ ANTRENÖRLÜK KURS
 ERDEMLİ HALKINA MÜJDE...
 2012 KPSS SORU VE CEVAPLARI
 ERDEMLİDE TRAFİK KAZASI:1 ÖLÜ
 ASİL OTO VE HALI YIKAMA ERDEMLİ
 Erdemli İçin Acı Kayıp
 EĞİTİM BİR SEN 24 KASIMI KUTLADI
 700.YIL ANADOLU LİSESİ YENİ BİNASI
 YAZ SİL NEON TABELA BAYİLİĞİ
 EN KARİZMATİK LİDER SAYIN BADAS
 MOTORİNDE ŞOK İNDİRİM
 ÜNİVERSİTE SINAVINA BAŞVURULAR
 UHUD SAVAŞI/Bİ'Rİ MAUNA FACİASI
 Genç Girişimciler Çığır Açıyor
 Erdemli'de İnşaatan Düşen İşçi
 TATİLİNİZ KABUSA DÖNÜŞMESİN
 ERDEMLİ UĞRAK TANTUNİ/ALO TANTUNİ
 Elvanlı İÖO Türkiye Finalinde
 ERDEMLİ SANAYİCİLERİ ÇANAKKALEDE
 MHP İLÇE BAŞKANI BEKİR ÖZSU...
 

Elvanlı İÖO Türkiye Finalinde

ELVANLI İLKÖĞRETİM OKULU TÜRKİYE FİNALİNDE YARIŞIYOR 05.04.2010
 

 

CUMHURİYETLE YAŞIT KÖY OKULUN BAŞARISI İL SINIRINI AŞTI
 
ELVANLI İLKÖĞRETİM OKULU TÜRKİYE FİNALİNDE
 
YENİ UFUK HABER
DERVİŞ ÇÖMEZ
 
Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda uygulamaya koyduğu ‘’Toplam kalite’’ uygulamasında önce Erdemli ardından Mersin’de daha sonra da Türkiye elemelerinde ilk 10 okul arasına giren Elvanlı İlköğretim Okulu ‘’Saha ziyareti’’ için Bakanlık Personel Genel müdürlüğünden gelen konuklarını ağırladı.
 
Binlerce okul arasından ilk 10 arasına giren Elvanlı İlköğretim Okulu saha denetimine gelen bakanlık denetmenleri önce İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin doğruya ardından da İlçe Kaymakamı İbrahim Özefe’ye ziyarette bulundu.
 
Ziyaretlerin ardından Elvanlı İlköğretim Okulu’nun ‘’En kaliteli okul’’ yarışması için sunum programı hazırlandı. Sunum öncesi saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Törende, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Doğru, Kargıpınarı Belediye Başkanı Kerim Şahin, Tömük Belediye Başkanı Derviş Yıldırım.
 
Tömük Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Erdoğan Mutlu, bakanlık Personel Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Orhan Tan, Şube Müdürü Cevdet Vural, Ankara Milli Eğitim Müdürlüğünden Âdem Türedi ile öğrenci ve veliler katıldı.
 
Törenin açış konuşmasını yapan Elvanlı İlköğretim Okulu Müdürü Ali Turna, 
Elvanlı İlköğretim Okulu ailsi olarak bakanlığımızın başlatmış olduğu Toplam Kalite Yönetimi Çalışmalarına ciddi anlamda önem verdiklerini ve bunu uygulamaya çalıştıklarını söyledi.
 
Bu çalışmalar okulumuz yönetim sisteminin temelini oluşturmaktadır diyen Turna, şöyle konuştu:
 
‘’Ben 2005 yılında Elvanlı İ.Ö.O na müdür olarak atandığımda okulumuzun tam bir köy okulu niteliğinde ve anlayışında olduğunu fark ettim. Fakat okulumuzun ve içinde bulunduğu çevrenin çok önemli bir tarihe ve çok ciddi bir potansiyele sahip olduğunu tespit ettim. Hemen harekete geçerek Hz.Mevlanın topluluk rahmettir ayrılık ise azaptır, sözünden feyz alarak birlikte çok güçlü bir takım kurduk ve TKY çalışmalarına başladık.
 
Bu çalışmalar neticesinde Elvanlı İ.Ö.O. da gözle görülür değişimler ve gelişimler kaydettik. Okulumuzda veli öğrenci öğretmen ve sivil toplum örgütlerinin katılımı ile sosyal, kültürel ve eğitim öğretimi destekleyen paylaşım alanları oluşturduk.
 
Bunun sonucunda okulumuzdan çıkmak isteyen veli, öğrenci ve mesai saati dışında bile okulunda bulunmaktan keyif alan ve bu paylaşım alanlarını kullanan veli, öğrenci ve öğretmen profili oluşturduk.
    
Değerli katılımcılar bu yaptığımız çalışmalar neticesinde meydana gelen okulumuzdaki değişim ve gelişimi hep birlikte  izleyeceğiz.
 
Bizi birinciliğe layık gören Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE birimine teşekkür ederiz. Elvanlı İ.Ö.O. ailesi olarak Türkiye birinciliğine hazırız ve bunu hakettiğimize inanıyoruz.’’
 
Turna, ‘’Bu süreçte bizi destekleyen başta Erdemli Kaymakamımız İbrahim Özefe’ ye Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hüseyin Doğru’ ya Tömük Belediye Başkanı Derviş Yıldırım’a Tömük Karakol Komutanımız Sayın Erdoğan Mutlu’ ya Kargıpınarı Belediye Başkanımız Kerim Şahin’ e köy muhtarlarımız Mustafa Hayta’ya ve Okul Aile Birliği Başkanımız İsmail Koyuncu’ya takımım adına sonsuz teşekkür ediyorum’’ dedi.  
 
Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Doğru da yaptığı konuşmada, bakanlıktan gelen saha inceleme ekibine teşekkür etti.
 
Milli Eğitim Bakanlığınca okul ve kurumlarda yürütülen Eğitimde Kalite Ödül Yarışmasında, Elvanlı İlköğretim Okulunun ‘’En kaliteli Okul’’ yarışmasında önce ilçede, ardından il genelinde daha sonra da Türkiye genelinde yapılan yarışmada binlerce okul arasından sıyrılarak ilk 10 arasında yer almasının ilçe adına sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi.
 
Bakanlığın yurt genelinde düzenlediği yarışmanın okulların performansını ortaya koyması açısından önemli olduğuna değinen Doğru, bu nedenle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından toplam kalite çalışmaları çok önemsenmekte olduklarını belirtti.
 
Ilçe Milli Eğitim müdürlüğü  bünyesinde başlayan ekip çalışmalarının olumlu sonuçları, okullarımızın başarılarına da yansıdı diyen Doğru konuşmasında şunları söyledi:
 
‘’Müdürlüğümüz sünyesinde ARGE birimi kuruldu.Bu bağlamda ilçemizde toplam kalite yönetimi çalışmaları titizlikle yapılmakta okul ve kurumlarımız ve bunların bünyesinde oluşturulan problem çözme ekiplerimiz yoğun ve başarılı çalışmalar ortaya koymaktadır.
 
Tüm okullarımızdan birer personele 30 saatlik toplam kalite yönetimi hakkında eğitim verilmiştir. Ayrıca okulumuza gidilerek yerinde , okul personellerine yönelik ekip çalışması eğitimi yapılmıştır.
 
ARGE birimimiz tarafından 10 kişiden oluşan ekibe değerlendirmeci eğitimi verilmiştir. Kalite kurulumuzca 2009 yılında yürütülen çalışmalırın yer aldığI 60 okul , kurum ve ekip raporu oluşturan değerlendirmeciler komisyonu aracılığıyla değerlendirilmiş ve ilk üçe giren ekip ve okul raporu İl Mili Eğitim Müdürümüze gönderilmiştir.
 
Gönderilen bu rapordan Elvanlı İlköğretim Okulumuza ait olan okul raporu il birincisi olmuştur. İlçemizde ve ilimizde birinci olan Elvanlı İ.Ö.O. bakanlığımızın değerlendirmasi sonucu saha ziyaretine kalma başarısını da göstermiştir.
 
Bu başarı bizlerde şimdiden büyük bir sevinç ve heyecan diğer okullarımızda da gelecek için yüksek bir motivasyon ve heves oluşturmuştur. Elvanlı İ.Ö.O. bu başarılı çalışmalardan dolayı idareci öğretmen öğrenci ve velilerine ayrıca müdürlüğümüz ARGE ekibine ve katkısı olan herkese teşekkür ediyorum.’’
Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Şube Müdürü ve saha denetimi komisyonu başkanı Orhan Tan da yaptığı konuşmada, Milli Eğitim Bakanlığında Toplam Kalite Yönetimi (TKY) uygulamaları ödül Yönelgesi çerçevesinde kurumsal performansın ve ekip performansının ölçümüne ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı Eğitimde Kalite Ödülü modeli geliştirildiğini söyledi.
 
Bu modelin kriter ve göstergeleri esas alınarak okullarda ve kurumlarda öz değerlendirme iyileştirme ve geliştirme çalışmaları yapıldığını ifade eden Tan, bu çalışmaları takiben okul ve kurumların gerek iyileştirme, geliştirme ve proplem çözme ekipleri gerekse özdeğerlendirme çalışmaları, geliştiren kriter ve göstergeler bağlamında değerlendirilmekte ve Türkiye çapında ödüle layık görülen okullar, kurumlar ve ekipler ödüllendirilmekte olduğunu kaydetti.
 
Gerek Hükümet Proğramlarında, gerekse 5018 sayılı Kamu Yönetimi ve Kontrol Kanununda kamuda verimliliğin arttırılması ve şeffaflığın sağlanması için hizmet birimlerinin, kamuoyuna performans raporu sunmaları yönunde çalışmalar yapılacağının ifade edildiğini belirten Orhan tan,  yine hükümetin hazırlamış olduğu 9. kalkınma planı (2007-2008) hedefleri arasında kaliteli eğitim imkanlarının yaygınlaştırılması amacıyla eğitim kurumlarında kalite güvence sistemi kurulacak, kalite sıtandartları belirlenerek yaygınlatırılacak, eğitim kurumlarının yetkileri ve kurumsal kapasiteleri artırılacak, performans ölçümüne dayalı bir model geliştirileceğini vurguladı.
 
 
Ölçülemeyen hizmet geliştirilemez ve yönetilemez temel felsefesinden hareketle bu düzenleme sayesinde artık bireysel performansın yanında kurum ve ekip performansının da ölçülmesi mümkün olacağını dile getiren Tan, bu amaçla Yılın Kaliteli Okulu-Kurumu ve Yılın Kaliteli Ekibi olmak üzere iki katogoride ödül verildiğini ifade etti.
 
2009-2010 Öğretim yılında il birincisi olarak okul-kurum kategorisinde 63, ekip kotegorisinde 75 olmak üzere toplam 138 ödül başvuru raporu MEB Eğitiminde kalite hareketi yürütme kurulu üyeleri arasından oluşturan Bakanlık değerlendirici ekibi tarafından değerlendirildiğine değinen Tan, ‘’Yapılan değerlendirme sonucu okul-kurum ve ekip kategorilerinde saha ziyaretine kalan okul vekurumlara saha ziyaretleri gerçekleştirilmektedir.
 
İşte Elvanlı İlköğretim Okulu da bu ziyaret yapılan okullarımızdan birisidir. Elvanlı İlköğretim okulumuza bu başarısının devam etmesini diliyoruz. Başarı devamlı olduğunda kıymetlidir’’ dedi.
Bu haber 2441 defa okundu.

Arkadaşına Gönder
Yazdır
Habere Puan Ver
ayşe gün , 07.06.2010 tarihinde demiş ki:
elvanlı ilk öretimin başarıs devamını dilerim

Adınız Soyadınız


Yorumunuz
karakter daha yazabilirsiniz.
Anahtar Kelimeler :  ERDEMLİ  ERDEMLİDEN HABER  ERDEMLİDE EĞİTİM  TOPLAM KALİTE  ELVANLI İLKÖĞRETİM 


 
çelik kapı
Copyright © ERDEMLİ FİRMA ve İLÇE REHBERİ 2009. Tüm Haklary Saklıdır.