+ Ana Sayfam Yap     + Sık Kullanılanlara Ekle     + Firma Girişi  
Ana Sayfa Haberler Firma Rehberi Şehir Pazarı Emlak İlanlar Araba Fikir Köşesi Fotoğraf Şehir Rehberi İletişim
 
   VAHYİN PENCERESİNDEN
  Hasan SUNGUR
   GÜL YETİŞTİREN ADAM
  Yakup ŞEKER
   BİSMİLLÂHİRRAHMÂNİRRAHÎM
  ERHAN KARAOĞLAN
   GÜNÜN YORUMU
  EDİBALİ YORULMAZ
   EĞİTİMCİ GÖZÜYLE
  ALİ YALÇIN
   SAĞLIKLI YAŞAM UZMANINIZ
  HERBALİST LOKMAN GÜZEL
   REHBERİ KURAN OLAN
  RAMAZAN KAYAN
En Çok Okunan Haberler
 ANDIZ PEKMEZİ VE ANDIZIN YARARLARI
  İMAM HATİP LİSELERİ 9.SINIF DERS
 ANDIZ PEKMEZİ NASIL KULLANILIR
 ANDIZ PEKMEZİNİN YAPILIŞI
 Mersin, Erdemli'nin Tarihi Yerleri
 ERDEMLİ GÜRBÜZ HALI YIKAMA
 UHUD SAVAŞI/Bİ'Rİ MAUNA FACİASI
 HALK EĞİTİM MERKEZİNE USTA ÖĞRETİCİ
 ERDEMLİ UĞRAK TANTUNİ/ALO TANTUNİ
 700.YIL ANADOLU LİSESİ YENİ BİNASI
En Çok Yorumlanan Haberler
 ANDIZ PEKMEZİ VE ANDIZIN YARARLARI
  İMAM HATİP LİSELERİ 9.SINIF DERS
 AFYON ÇINAR TERMAL OTELE BEDAVA...
 ERDEMLİ İÇİN EN GÜÇLÜ ADAY BADAS
 Mersin, Erdemli'nin Tarihi Yerleri
 ERDEMLİ LİDERİNİ BEKLİYOR
 Erdemli'de Dondurma show
 İşsizlere İş
 HALİT ÇORTUL ERDEMLİ İLÇE BAŞKANI
 ERDEMLİ GÜRBÜZ HALI YIKAMA
 HALİL METİK YENİDEN BAŞKAN
 İMAM-HATİPLİ ÖĞRENCİ KALBİNE YENİL.
 İMAM-HATİPLİ ÖĞRENCİ KALBİNE YENİL.
 ÇOK DAHA GÜÇLÜ GELİYOR
 Erdemli'de İnşaatan Düşen İşçi
 TATİLİNİZ KABUSA DÖNÜŞMESİN
 ERDEMLİ UĞRAK TANTUNİ/ALO TANTUNİ
 Elvanlı İÖO Türkiye Finalinde
 ERDEMLİ SANAYİCİLERİ ÇANAKKALEDE
 MHP İLÇE BAŞKANI BEKİR ÖZSU...
 MEB, ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ SINAVI YAPACAK
 Erdemli'de Sera Üzümü
 ERDEMLİ MHP AVGADIDA MİTİNG YAPTI
 Erdemli Köy Turnuvası
 AK PARTİ İLÇE TEŞKİLATI İSTİFA ETTİ
 İmam Hatip Liseleri
 ERDEMLİ %51 "EVET" DİYECEK
 MERSİN MASA TENİSİ ANTRENÖRLÜK KURS
 ERDEMLİ HALKINA MÜJDE...
 2012 KPSS SORU VE CEVAPLARI
 ERDEMLİDE TRAFİK KAZASI:1 ÖLÜ
 ASİL OTO VE HALI YIKAMA ERDEMLİ
 Erdemli İçin Acı Kayıp
 EĞİTİM BİR SEN 24 KASIMI KUTLADI
 700.YIL ANADOLU LİSESİ YENİ BİNASI
 YAZ SİL NEON TABELA BAYİLİĞİ
 EN KARİZMATİK LİDER SAYIN BADAS
 MOTORİNDE ŞOK İNDİRİM
 ÜNİVERSİTE SINAVINA BAŞVURULAR
 UHUD SAVAŞI/Bİ'Rİ MAUNA FACİASI
 Genç Girişimciler Çığır Açıyor
 

EĞİTİME HARCANAN PARA KUTSALDIR.

Akdeniz Kaymakamı Bekir Atmaca, ?Eğitim bizim geleceğimiz. Eğitime harcanan her para kutsaldır. O para eğitim için... 17.11.2009
 

Akdeniz Kaymakamı Bekir Atmaca, “Eğitim bizim geleceğimiz. Eğitime harcanan her para kutsaldır. O para eğitim için harcanıyorsa, o paraya acımamak gerekir. Biz kaymakamlık olarak bütün imkanlarımızın çoğunu eğitme harcıyoruz” dedi.

 

Atmaca, okul sayıları ile öğrenci sayılarının çok olduğunu ifade ederken, derslik sayısının yeterli olmamasından dolayı sıkıntı yaşadıklarını belirtti.

 

“ARAZİ FİYATLARI ÇOK PAHALLI”

Atmaca,”İlçemiz çoğunlukla göç alan, göçle gelen vatandaşlarımızın oluşturduğu bir ilçe ve ekonomik durumları da çok iyi değil. Her ne kadar ilçemizde organize sanayi, liman, serbest bölge ve buna benzer birçok sanayi kuruluşumuz var olmasına rağmen, yine de ekonomik olarak kişi başına gelirin en düşük olduğu ilçe. Tabii ilçemizde genç nüfusta kalabalık. Dolayısıyla Akdeniz ilçesindeki okullarımızda öğrenci sayımız çok fazla. Kamu arazisi olacak ki oraya okul yaptırabileceksiniz.  Arazi fiyatları çok pahalı olduğu için okul yaptıramıyoruz” diye konuştu.

“BAZI AİLELER ÇOCUKLARINI OKULA GÖNDEREMİYOR”

Sınıfların kalabalık olmasından dolayı sıkıntı yaşandığına dikkat çeken Akdeniz Kaymakamı Bekir Atmaca,”Okulların yeterli olmamasından dolayı sınıflar çok kalabalık. Bununla birlikte ailelerin ekonomik durumların çok iyi olmaması, ister istemez çocuklarının eğitimini de etkiliyor.  Bu bir gerçek ve bunu kabul etmemiz lazım. Bazı aileler çocuğunu okula gönderemiyor. Nedeni, elbisesini, kalemini, defterini alamaması. Biz bunu çözmek için çalışmalar yapıyoruz. Vatandaşlarımıza vakıftan yardım yapıyoruz. Gerekirse Büyükşehir belediyemiz, ilçe belediyemiz, hayırsever vatandaşlarımız yardım yapıyor” şeklinde konuştu.

“ÖZEL SINIFLAR OLUŞTURUYORUZ”

Atmaca, “Biz çocuğunu okula gönderemeyen aileleri, okul idarecilerimiz, öğretmenlerimiz, rehberlik hocalarımızla beraber, tek tek evlerini ziyaret etmek suretiyle, yaş olarak 14 yaşını geçip de okuyamamışsa, o çocukların ailelerini buluyoruz ve onlar için özel sınıflar oluşturarak, onların ilköğretim mezunu olmalarını sağlıyoruz. Okul çağında olup kayıt yaptırıp da çocuğunu okula göndermeyen, devamsızlık, herhangi bir ekonomik sebepten dolayı, geleneksel sebeplerden dolayı çocuğunu okula göndermeyen aileleri de takip ediyoruz ve çocuklarının okula göndermeleri için her türlü yardımı yapıyoruz” dedi.

Okula gidemeyen çocukların önce ailelerini ikna etmeye çalıştıklarını söyleyen Atmaca, “Akdeniz İlçesinde okula gitmeyen çocuk kalmayacak” dedi.

 

 

Atmaca, “Öncelikle aileleri ikna etmeye çalışıyoruz. Ailelerin hiçbir sorunun ardına sığınmadan çocuklarını okula göndermeleri için yoğun çalışıyoruz. Çocukları okula göndermemek suç. Bu suçu işlemelerine göz yummayacağız. Okul çağında olup da, okula gidemeyen hiçbir öğrencimiz kalmayacak şekilde, bütün öğrencilerimize, ailelerimize ulaşmaya çalışıyoruz. Eğitim gerçekten çok önemli. Eğitim bizim geleceğimiz. Eğitime harcanan her para kutsaldır. O para eğitim için harcanıyorsa, o paraya acımamak gerekir. Biz kaymakamlık olarak bütün imkanlarımızın çoğunu eğitme harcıyoruz. Ben burada mesaimin yarıdan fazlasını eğitime ayırıyorum. Türkiye bütçesinin %20 si eğitime ayırtılıyor. Bu bir gerçek. Bizde ilimizin, ilçemizin eğitim seviyesini yükseltmek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Ancak bizim sıkıntımız, ailelerin ekonomik durumlarının iyi olmaması. Bu ister istemez okullarda bazı sıkıntılar meydana getiriyor. Okullarımızın çeşitli ihtiyaçları oluyor. Durumu biraz daha iyi olan okullar, belki bu ihtiyaçlarını biraz daha hızlı karşılıyorlar. Ama diğer okullarımıza biz boya, badana ve diğer bütün ihtiyaçlarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu ay içerisinde biz yaklaşık olarak 150 bin TL vatandaşlarımıza eğitim yardımında bulunacağız. Yani 3 bin ailemize eğitim yardımı yapacağız. 50 TL veriyoruz. 50 TL çok az gibi gelebilir ama bununla kalemini alacak, ayakkabısı yoksa ayakkabı alacak, gömleğini alamadıysa gömleğini alacak. Bu 50 TL belli bir ölçüde katkı olacak. Çok fakir olan vatandaşlarımıza zaten vakıf olarak yardım ediyoruz. Siteler Mahallesi, Sümer Mahallesi, Gündoğdu mahallesi. Bu gibi mahalleler de arsa olmadığı için okul yapamıyoruz. Başka yerlere okul yaptığımız zaman öğrencileri oraya aldırmıyoruz. Çünkü servis sorunu var. Zaten ailelerin ekonomik durumları çok kötü. Okula verilmesi gereken 1 lirayı bile veremiyorlar ki 40–50 TL servis parasını verebilsinler. Buna da Sayın Valimde, bizde bir çözüm arıyoruz” diye konuştu. 
HABER BEDİA BARAK

 

 

Bu haber 2221 defa okundu.

Arkadaşına Gönder
Yazdır
Habere Puan Ver
Bu habere henüz yorum yazılmamış.

Adınız Soyadınız


Yorumunuz
karakter daha yazabilirsiniz.
Anahtar Kelimeler :  akdeniz kaymakamı  bekir atmaca  mersin eğitim  akdeniz ilçesi  eğitim 


 
çelik kapı
Copyright © ERDEMLİ FİRMA ve İLÇE REHBERİ 2009. Tüm Haklary Saklıdır.