+ Ana Sayfam Yap     + Sık Kullanılanlara Ekle     + Firma Girişi  
Ana Sayfa Haberler Firma Rehberi Şehir Pazarı Emlak İlanlar Araba Fikir Köşesi Fotoğraf Şehir Rehberi İletişim
 
   VAHYİN PENCERESİNDEN
  Hasan SUNGUR
   GÜL YETİŞTİREN ADAM
  Yakup ŞEKER
   BİSMİLLÂHİRRAHMÂNİRRAHÎM
  ERHAN KARAOĞLAN
   GÜNÜN YORUMU
  EDİBALİ YORULMAZ
   EĞİTİMCİ GÖZÜYLE
  ALİ YALÇIN
   SAĞLIKLI YAŞAM UZMANINIZ
  HERBALİST LOKMAN GÜZEL
   REHBERİ KURAN OLAN
  RAMAZAN KAYAN
En Çok Okunan Haberler
 ANDIZ PEKMEZİ VE ANDIZIN YARARLARI
  İMAM HATİP LİSELERİ 9.SINIF DERS
 ANDIZ PEKMEZİ NASIL KULLANILIR
 ANDIZ PEKMEZİNİN YAPILIŞI
 Mersin, Erdemli'nin Tarihi Yerleri
 ERDEMLİ GÜRBÜZ HALI YIKAMA
 UHUD SAVAŞI/Bİ'Rİ MAUNA FACİASI
 HALK EĞİTİM MERKEZİNE USTA ÖĞRETİCİ
 ERDEMLİ UĞRAK TANTUNİ/ALO TANTUNİ
 700.YIL ANADOLU LİSESİ YENİ BİNASI
En Çok Yorumlanan Haberler
 ANDIZ PEKMEZİ VE ANDIZIN YARARLARI
  İMAM HATİP LİSELERİ 9.SINIF DERS
 ERDEMLİ İÇİN EN GÜÇLÜ ADAY BADAS
 AFYON ÇINAR TERMAL OTELE BEDAVA...
 Mersin, Erdemli'nin Tarihi Yerleri
 ERDEMLİ LİDERİNİ BEKLİYOR
 HALİT ÇORTUL ERDEMLİ İLÇE BAŞKANI
 ERDEMLİ GÜRBÜZ HALI YIKAMA
 HALİL METİK YENİDEN BAŞKAN
 İMAM-HATİPLİ ÖĞRENCİ KALBİNE YENİL.
 İMAM-HATİPLİ ÖĞRENCİ KALBİNE YENİL.
 ÇOK DAHA GÜÇLÜ GELİYOR
 Erdemli'de Dondurma show
 İşsizlere İş
 ERDEMLİ MHP AVGADIDA MİTİNG YAPTI
 Erdemli Köy Turnuvası
 AK PARTİ İLÇE TEŞKİLATI İSTİFA ETTİ
 İmam Hatip Liseleri
 ERDEMLİ %51 "EVET" DİYECEK
 MERSİN MASA TENİSİ ANTRENÖRLÜK KURS
 ERDEMLİ HALKINA MÜJDE...
 2012 KPSS SORU VE CEVAPLARI
 ERDEMLİDE TRAFİK KAZASI:1 ÖLÜ
 ASİL OTO VE HALI YIKAMA ERDEMLİ
 Erdemli İçin Acı Kayıp
 EĞİTİM BİR SEN 24 KASIMI KUTLADI
 700.YIL ANADOLU LİSESİ YENİ BİNASI
 YAZ SİL NEON TABELA BAYİLİĞİ
 EN KARİZMATİK LİDER SAYIN BADAS
 MOTORİNDE ŞOK İNDİRİM
 ÜNİVERSİTE SINAVINA BAŞVURULAR
 UHUD SAVAŞI/Bİ'Rİ MAUNA FACİASI
 Genç Girişimciler Çığır Açıyor
 Erdemli'de İnşaatan Düşen İşçi
 TATİLİNİZ KABUSA DÖNÜŞMESİN
 ERDEMLİ UĞRAK TANTUNİ/ALO TANTUNİ
 Elvanlı İÖO Türkiye Finalinde
 ERDEMLİ SANAYİCİLERİ ÇANAKKALEDE
 MHP İLÇE BAŞKANI BEKİR ÖZSU...
 MEB, ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ SINAVI YAPACAK
 Erdemli'de Sera Üzümü
 

CEPHE GENİŞLİYOR

Nihal Bengisu Karaca : Cephe genişletme lobisi 04.01.2015
 

4 Ocak 2015

GEÇEN haftayı TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer’in Cansu Çamlıbel’e verdiği röportajda yer alan“Muhatabımız Cumhurbaşkanı değildir” ve “Ortada paralel devlet görmüyorum” ifadeleri nedeniyle hırpalayarak kapattık.

Doğrudur, TÜSİAD geçmişi nedeniyle sempati duyulan bir oluşum değil, ben de TÜSİAD’ı savunacak değilim. Ancak başlıklar, manşetler haberi ya da röportajı yapanın iradesini de aşan tercihlerdir ve sadece başlıklara bakarak hükme varmak, gazetenin editoryal tercihler yaparak elde etmeye çalıştığı sonucu gözü kapalı satın almaya neden olur, hakikat kaybına neden olur. Peki hakikat ne?

Dinçer’in “Cumhurbaşkanı muhatabımız değil” dediği kısma bakalım:

Soru: Erdoğan 4 yıl aradan sonra ilk defa bu yıl sizin Yüksek İstişare Konseyi toplantınıza geldi. 2014 yılı sonu itibarıyla TÜSİAD’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilişkisini nasıl tanımlarsınız?

Cevap: Bugün itibarıyla gayet iyi tanımlarım. Bugün itibarıyla bizim Cumhurbaşkanı’mızla hiçbir sorunumuz yoktur. Cumhurbaşkanı devletin başıdır. TÜSİAD’ın muhatabı zaten Cumhurbaşkanı değildir, TÜSİAD’ın muhatabı Başbakan’dır. Bizim çalışma alanlarımızla ilgili bakanlardır. Sayın Cumhurbaşkanı ile ben kendim göreve geldikten sonra yaptığım görüşmede, o geçmişte yaşanan gerginlikleri unutup ilişkilerimizi normalleştirme teklifi yaptım. Kendisi de bunu olumlu karşıladı. Kendisini YİK toplantımıza davet ettim, oraya da geldi. Orada tabii yine bazı sert açıklamalarda bulunduğu doğrudur. Ama bütün metni dikkatlice okursanız gayet olumlu söylem de var. Bir el uzatmıştır, biz de o eli havada bırakmadık ve ilişkilerimizi normalleştirdik. Bizim ilişkilerimiz artık, Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden devletin başı ve Türkiye’nin özgür, bağımsız, etkili bir iş dünyası örgütü ilişkisidir.

Röportaj bu minvalde gidiyor. Paralel devlet iddialarını çok ciddi bulduklarını ancak bu konuyla ilgili TÜSİAD’ın herhangi bir pozisyon alamayacağını, konuyla yargının ilgilenmesi gerektiğini ve birkaç polisin tutuklanmasıyla paralel devletin ortaya çıkarılmış olamayacağını söylüyor. Normal şartlarda “Haluk Dinçer belli ki bazı konularda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aynı hassasiyeti taşımıyor” deyip geçmeniz gerekir. Doğrusu TÜSİAD Başkanı ve Cumhurbaşkanı her konuda aynı düşünseydi asıl bu tuhaf olurdu. Gelgelelim Dinçer’in ifadeleriyle mütenasip olmayan bir tepki tezahür ediyor.

Garip. Gazete Haluk Dinçer’i ortalıyor, Erdoğan’ın eleştirilmesine ya da Erdoğan’a mesafe alınmasına sıfır tahammülü olan birileri vurdukça vuruyor ve sonuçta Erdoğan’ın tavır almaktan başka şansı kalmıyor.

“Muhatap değilsek davetlere katılmayız” demek zorunda kalıyor. Evet zorunda kalıyor. Çünkü karizma tevil kaldırmaz. Yönetici temsil ettiği makama tavır alındığı konusunda bir algı oluştuğunda, hakikatin tam olarak bu olmadığını bilse bile o algıya göre pozisyon belirlemek zorunda olan kişidir.

Erdoğan, AK Parti’nin 12 yıllık iktidarı boyunca kim olursa olsun herkesle, her grupla siyasi mücadeleye girişti, çelişmekten kaçınmadı. Ama yeri geldiğinde ülkenin sermaye birikimiyle, ekonomisini geliştirecek aktörleriyle tokalaşmaktan, ortaya çıkacak olan hayırlı bir iş ise onu takdir etmekten, desteklemekten de geri durmadı. Sıradan bir Cumhurbaşkanlığı süreci geçirmeyeceğini biliyoruz ama Cumhurbaşkanlığı makamının esnek sınırlara sahip bir versiyonunda bile bazı imkânsızlıklar olduğunu da biliyoruz. Durum bu iken, Erdoğan’dan çok Erdoğan’cılık saikiyleCumhurbaşkanı için cephe çoğaltma sonucunu doğuran girişimlerin sakıncalı olacağı ortada değil mi? Bu “Saçın eline değse, elini kıskanırım” haletiruhiyesinin Erdoğan’a da Türkiye’ye de zarar verme potansiyeli var, sadece dikkat diyorum.

Düzeltme: 27.12.2014 tarihli yazımda 2008’de Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılanan ve yaptığı temyiz başvurusu 14 Aralık operasyonu sonrasında Yargıtay 9. Dairesi tarafından hızlıca onanan İbrahim Şen’in hikâyesinden bahsetmiştim. İbrahim Şen’in yargılanmasında bulunan hâkim Mehmet Ekinci’nin vaktiyle bu davadaki performansı nedeniyle Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nden “Pekiyi” aldığını belirtmiştim. Sonradan fark ettim ki, 9. Daire’nin pekiyi verdiği dava Mehmet Ekinci’nin baktığı başka bir örgüt davası. İlgili yazının ana temasını değiştirecek, İbrahim Şen’in başına gelen olaylardaki tasarlanmış örüntüyü hükümden düşürecek bir veri değil ama hiç kuşkusuz Hâkim Mehmet Ekinci açısından önemli bir olgu. Gözden kaçırdığım için kendisinden ve okurlarımdan özür diliyorum.

Habertürk

Bu haber 1005 defa okundu.

Arkadaşına Gönder
Yazdır
Habere Puan Ver
Bu habere henüz yorum yazılmamış.

Adınız Soyadınız


Yorumunuz
karakter daha yazabilirsiniz.
Anahtar Kelimeler :


 
çelik kapı
Copyright © ERDEMLİ FİRMA ve İLÇE REHBERİ 2009. Tüm Haklary Saklıdır.