+ Ana Sayfam Yap     + Sık Kullanılanlara Ekle     + Firma Girişi  
Ana Sayfa Haberler Firma Rehberi Şehir Pazarı Emlak İlanlar Araba Fikir Köşesi Fotoğraf Şehir Rehberi İletişim
 
   VAHYİN PENCERESİNDEN
  Hasan SUNGUR
   GÜL YETİŞTİREN ADAM
  Yakup ŞEKER
   BİSMİLLÂHİRRAHMÂNİRRAHÎM
  ERHAN KARAOĞLAN
   GÜNÜN YORUMU
  EDİBALİ YORULMAZ
   EĞİTİMCİ GÖZÜYLE
  ALİ YALÇIN
   SAĞLIKLI YAŞAM UZMANINIZ
  HERBALİST LOKMAN GÜZEL
   REHBERİ KURAN OLAN
  RAMAZAN KAYAN
En Çok Okunan Haberler
 ANDIZ PEKMEZİ VE ANDIZIN YARARLARI
  İMAM HATİP LİSELERİ 9.SINIF DERS
 ANDIZ PEKMEZİ NASIL KULLANILIR
 ANDIZ PEKMEZİNİN YAPILIŞI
 Mersin, Erdemli'nin Tarihi Yerleri
 ERDEMLİ GÜRBÜZ HALI YIKAMA
 UHUD SAVAŞI/Bİ'Rİ MAUNA FACİASI
 HALK EĞİTİM MERKEZİNE USTA ÖĞRETİCİ
 ERDEMLİ UĞRAK TANTUNİ/ALO TANTUNİ
 700.YIL ANADOLU LİSESİ YENİ BİNASI
En Çok Yorumlanan Haberler
 ANDIZ PEKMEZİ VE ANDIZIN YARARLARI
  İMAM HATİP LİSELERİ 9.SINIF DERS
 AFYON ÇINAR TERMAL OTELE BEDAVA...
 ERDEMLİ İÇİN EN GÜÇLÜ ADAY BADAS
 ERDEMLİ LİDERİNİ BEKLİYOR
 Mersin, Erdemli'nin Tarihi Yerleri
 İMAM-HATİPLİ ÖĞRENCİ KALBİNE YENİL.
 İMAM-HATİPLİ ÖĞRENCİ KALBİNE YENİL.
 ÇOK DAHA GÜÇLÜ GELİYOR
 Erdemli'de Dondurma show
 İşsizlere İş
 HALİT ÇORTUL ERDEMLİ İLÇE BAŞKANI
 ERDEMLİ GÜRBÜZ HALI YIKAMA
 HALİL METİK YENİDEN BAŞKAN
 EĞİTİM BİR SEN 24 KASIMI KUTLADI
 700.YIL ANADOLU LİSESİ YENİ BİNASI
 YAZ SİL NEON TABELA BAYİLİĞİ
 EN KARİZMATİK LİDER SAYIN BADAS
 MOTORİNDE ŞOK İNDİRİM
 ÜNİVERSİTE SINAVINA BAŞVURULAR
 UHUD SAVAŞI/Bİ'Rİ MAUNA FACİASI
 Genç Girişimciler Çığır Açıyor
 Erdemli'de İnşaatan Düşen İşçi
 TATİLİNİZ KABUSA DÖNÜŞMESİN
 ERDEMLİ UĞRAK TANTUNİ/ALO TANTUNİ
 Elvanlı İÖO Türkiye Finalinde
 ERDEMLİ SANAYİCİLERİ ÇANAKKALEDE
 MHP İLÇE BAŞKANI BEKİR ÖZSU...
 MEB, ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ SINAVI YAPACAK
 Erdemli'de Sera Üzümü
 ERDEMLİ MHP AVGADIDA MİTİNG YAPTI
 Erdemli Köy Turnuvası
 AK PARTİ İLÇE TEŞKİLATI İSTİFA ETTİ
 İmam Hatip Liseleri
 ERDEMLİ %51 "EVET" DİYECEK
 MERSİN MASA TENİSİ ANTRENÖRLÜK KURS
 ERDEMLİ HALKINA MÜJDE...
 2012 KPSS SORU VE CEVAPLARI
 ERDEMLİDE TRAFİK KAZASI:1 ÖLÜ
 ASİL OTO VE HALI YIKAMA ERDEMLİ
 Erdemli İçin Acı Kayıp
 

AKDENİZ İMAM HATİP CAMİİNDE KANDİL

İMAM HATİP AKDENİZ CAMİİ?NDE KANDİL GÜZELLİĞİ YAŞATILIYOR 01.07.2011
 

 

Miraç Kandili tüm dünyada olduğu gibi Erdemli’de de eller Allah’a dua için açıldı. Erdemli Müftüsü Mustafa Topal, Miraç kandilinin manasının, ‘’Peygamber efendimizin cenabı Allah’ın huzuruna yükselişinin kutlaması’’ olduğunu söyledi.

 Miraç peygamber efendimizin Mekke’den bir rivayete göre Mescidi haramdan  ya da evinden kalkıp bugünkü Kudüs’teki Mescidi Aksaya gidip oradan da Allah’ın huzuruna gitmesinin adının olduğunu hatırlatan Topal, şunları söyledi:

‘’Peygamber efendimiz bu şekilde yolculuk yapmıştır ve İslam tarihinde mevcut bir vakadır.  Peygamberimizin mucizeleri arasında bulunmaktadır. Kur’anı Kerim peygamberimizin en büyük mucizesidir. Kur’an dan sonraki en büyük mucizelerden bir tanesi ise Miraç hadisesidir.  Biz de buna inan Müslümanlardanız.

Peygamber efendimiz Allah’ın huzuruna varıp dönerken bizlere müjdeler getirmiştir. Bunlardan bir tanesi Namazdır ve namaz Miraç ta farz olunmuştur. İkincisi bakara suresinin son iki ayeti ve üçüncüsü ise peygamberimizin ümmetinin diğer peygamber ümmetlerinden cennete gireceklerin çok da fazla olacağıdır. ‘’

Miraç Kandili münasebeti ile İmam Hatip Camiinde cami cemaati ile sohbet eden Topal, Miraç Kandilinin önemi hakkında geniş bilgiler aktardı. Topal, bu gecede bol bol namaz kılıp dua edilmesi gerektiğini vurguladı.

Müftü Topal ayrıca,  her kandilde olduğu gibi Miraç Kandili’nde de İmam Hatip Camii Derneği Başkanı Mehmet Morgül, Camii İmam Hatibi İlahiyatcı Ali Roz ve Müezzin Kayyum Mehmet Han Hatun’un namaz sonrası cemaate sürprizler hazırladığını belirtti.

Topal, Kandil gecesinde İmam Hatip camisinde olmayanların çok şeyler kaçırdığını belirtirken, kandil gecelerinde ikramda bulunulmasının geleneksel hale getirilmesinden dolayı başkan Morgül’e teşekkür etti.

Erdemli Müftüsü Mustafa Topal, tüm Erdemlilerin ve İslam âleminin Miraç kandilini kutlayarak şunları söyledi:

‘’Kandil gecelerinde genelde merkezi sistemi bulunmasından dolayı Erdemli Merkez camiinde kılarız ve camii cemaati de diğer camilere nazaran daha kalabalıktır.

Fakat bu yılın Miraç kandilinde halk arasında İmam Hatip Lisesi Camii de bilinen Akdeniz Camiinde kandilinizi kutladık. Kandillerde diğer camilerde olmayan bir uygulama var. Özellikle son iki yıldır camii cemaatine günün şartlarına göre, tatlı, su ve meyve suyu ile çay ikramında bulunuluyor.

Akdeniz Camii Derneğinin gayretli başkanı Mehmet Morgül, Camii cemaati imam-hatip ve müezzinle birlikte güzel bir hizmette bulunuyorlar. Kandillerde cemaatin ve halkımızın katkısı ile tatlı, kandil simidi, çay ve benzeri ikramlarla kutlanılmasını sağlıyorlar. Bu çok güzel bir gelenek.

Bu gelenek ilel ebed yaşatılmalı. Bu yönde kutlanış milletimiz arasında tarihten gelen bir güzelliktir. İslam dünyasında bizdeki haslet gibi kutlama pek yoktur. Bu kutlama sadece Türkiye’ye mahsustur. Kandillerde camiler dolar taşar ve namaz çıkışı da kandillere mahsus ikramlarda bulunulur.

Bu halkımızdaki verme alışkanlığından gelmektedir. Bu geleneği İmam Hatip Lisesi Akdeniz Camiinde sürdürülmekte ve yaşatılmaktadır. Kandil gecesinde ikramların yapılmasına katkı sağlayan Erdemli belediyesine ve işadamlarına teşekkür ediyor herkese dua ediyoruz. Tüm Erdemli halkının Miraç kandili kutlu olsun.’’

 Erdemli İmam Hatip Lisesi Akdeniz Camii Derneği Başkanı Mehmet Morgül de kandille ilgili yaptığı konuşmada, tüm Erdemli halkının miraç kandilini kutladığını söyledi.

Morgül, konuşmasında, ‘’Miraç âlemlere rahmet olarak gönderilen sevgili Peygamberimize Mekke döneminde bir gece Yüce Yaradan’ın sonsuz kudretinin eserlerini temaşa etmesi için önce Mescidi Aksa’ya oradan da semaya yaptırılan hikmet yüklü yolculuktur’’ dedi.

Miraç müminlerin Allah’a imanlarını ve Hz. Peygambere olan bağlılıklarını pekiştiren bir sınav olduğunu vurgulayan Morgül, ‘’Peygamber Efendimiz için de Yüce Mevla’nın yardım ve desteğine mahzar olarak risalet görevinde moral kazanma vesilesi olmuştur’’ diye belirtti.

Miraç gecesi farz kılınan ve bizzat Peygamberimiz tarafından müminlerin miracı olarak nitelenen namazda, iç dünyamızdaki yükselişi ve arınmayı ifade ettiğine dikkat çeken Morgül, ‘’Miraç kandili, ilahi rızayı kazanacak işleri yapmamız, iç dünyamıza dönüp kendimizi sorgulamamız için güzel ir fırsattır’’ ifadesine yer verdi.

Bu haber 1949 defa okundu.

Arkadaşına Gönder
Yazdır
Habere Puan Ver
Bu habere henüz yorum yazılmamış.

Adınız Soyadınız


Yorumunuz
karakter daha yazabilirsiniz.
Anahtar Kelimeler :  ERDEMLİ  İMAM HATİP CAMİİ  DURHASAN ŞAHİN 


 
çelik kapı
Copyright © ERDEMLİ FİRMA ve İLÇE REHBERİ 2009. Tüm Haklary Saklıdır.