+ Ana Sayfam Yap     + Sık Kullanılanlara Ekle     + Firma Girişi  
Ana Sayfa Haberler Firma Rehberi Şehir Pazarı Emlak İlanlar Araba Fikir Köşesi Fotoğraf Şehir Rehberi İletişim
 
   VAHYİN PENCERESİNDEN
  Hasan SUNGUR
   GÜL YETİŞTİREN ADAM
  Yakup ŞEKER
   BİSMİLLÂHİRRAHMÂNİRRAHÎM
  ERHAN KARAOĞLAN
   GÜNÜN YORUMU
  EDİBALİ YORULMAZ
   EĞİTİMCİ GÖZÜYLE
  ALİ YALÇIN
   SAĞLIKLI YAŞAM UZMANINIZ
  HERBALİST LOKMAN GÜZEL
   REHBERİ KURAN OLAN
  RAMAZAN KAYAN
En Çok Okunan Haberler
 ANDIZ PEKMEZİ VE ANDIZIN YARARLARI
  İMAM HATİP LİSELERİ 9.SINIF DERS
 ANDIZ PEKMEZİ NASIL KULLANILIR
 ANDIZ PEKMEZİNİN YAPILIŞI
 Mersin, Erdemli'nin Tarihi Yerleri
 ERDEMLİ GÜRBÜZ HALI YIKAMA
 UHUD SAVAŞI/Bİ'Rİ MAUNA FACİASI
 HALK EĞİTİM MERKEZİNE USTA ÖĞRETİCİ
 ERDEMLİ UĞRAK TANTUNİ/ALO TANTUNİ
 700.YIL ANADOLU LİSESİ YENİ BİNASI
En Çok Yorumlanan Haberler
 ANDIZ PEKMEZİ VE ANDIZIN YARARLARI
  İMAM HATİP LİSELERİ 9.SINIF DERS
 AFYON ÇINAR TERMAL OTELE BEDAVA...
 ERDEMLİ İÇİN EN GÜÇLÜ ADAY BADAS
 Mersin, Erdemli'nin Tarihi Yerleri
 ERDEMLİ LİDERİNİ BEKLİYOR
 Erdemli'de Dondurma show
 İşsizlere İş
 HALİT ÇORTUL ERDEMLİ İLÇE BAŞKANI
 ERDEMLİ GÜRBÜZ HALI YIKAMA
 HALİL METİK YENİDEN BAŞKAN
 İMAM-HATİPLİ ÖĞRENCİ KALBİNE YENİL.
 İMAM-HATİPLİ ÖĞRENCİ KALBİNE YENİL.
 ÇOK DAHA GÜÇLÜ GELİYOR
 ERDEMLİ UĞRAK TANTUNİ/ALO TANTUNİ
 Elvanlı İÖO Türkiye Finalinde
 ERDEMLİ SANAYİCİLERİ ÇANAKKALEDE
 MHP İLÇE BAŞKANI BEKİR ÖZSU...
 MEB, ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ SINAVI YAPACAK
 Erdemli'de Sera Üzümü
 ERDEMLİ MHP AVGADIDA MİTİNG YAPTI
 Erdemli Köy Turnuvası
 AK PARTİ İLÇE TEŞKİLATI İSTİFA ETTİ
 İmam Hatip Liseleri
 ERDEMLİ %51 "EVET" DİYECEK
 MERSİN MASA TENİSİ ANTRENÖRLÜK KURS
 ERDEMLİ HALKINA MÜJDE...
 2012 KPSS SORU VE CEVAPLARI
 ERDEMLİDE TRAFİK KAZASI:1 ÖLÜ
 ASİL OTO VE HALI YIKAMA ERDEMLİ
 Erdemli İçin Acı Kayıp
 EĞİTİM BİR SEN 24 KASIMI KUTLADI
 700.YIL ANADOLU LİSESİ YENİ BİNASI
 YAZ SİL NEON TABELA BAYİLİĞİ
 EN KARİZMATİK LİDER SAYIN BADAS
 MOTORİNDE ŞOK İNDİRİM
 ÜNİVERSİTE SINAVINA BAŞVURULAR
 UHUD SAVAŞI/Bİ'Rİ MAUNA FACİASI
 Genç Girişimciler Çığır Açıyor
 Erdemli'de İnşaatan Düşen İşçi
 TATİLİNİZ KABUSA DÖNÜŞMESİN
 

AFRİKAYA ERDEMLİDEN YARDIM

HAYDİ, ERDEMLİ AFRİKA?DAKİ İNSANLARA YARDIMA KOŞALIM 11.08.2011
 

DERVİŞ ÇÖMEZ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ortaklaşa başlattığı Afrika’daki açlık felaketi için 1 milyon TL bağışta bulunarak yardım kampanyasını başlatmasına bir destekte Erdemliden geldi. 10 Ağustos 10 Eylül tarihleri arasında sürecek olan kampanyanın bir ay süreceği belirtildi.

Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde Erdemli Müftülüğü ve Sivil toplum kuruluşları Afrika’ya yardım için kampanya başlattı. Kampanya’ya ETSO, EZO, Esnaf Odası, Esnaf Kefalet Kooperatifi ve ESİAD yönetimi biner lira ile katılırken Madeni Sanatkârlar Odası da 500 TL ile kampanyaya ilk harcı attı.

Kampanyada ayrıca ESİAD Başkanı Orhan Türker bin, Karagözler Fabrikası sahibi Mustafa ve Murat Karagöz kardeşler bin.  Orhan Sarı 500, ETSO Meclis Başkanı İsmet Topçu 500, ESİAD Üyesi Hasan Şen 500, EZO Başkanı Adnan Dölek 250, Halil Metik 500, AK Parti Meclis Üyesi Rasim Şahin 500, Hüseyin Aksay ise 500 TL ile ilk etapta kampanyaya kişisel yardımda bulundular.

Erdemli Müftülüğü’nün ise camilerden ve hayırsever vatandaşlardan şu ana kadar 54 bin lira topladığı bu rakamın bir aylık süreç içinde 60 bin TL’yi bulmasının beklendiği bildirildi.

Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri bunun başlangıç olduğunu yardımda bulunmak isteyenlere yönelik ilçe genelindeki Bilboart’lara asılacak hesap numaralarının verileceğini dile getirdiler.

Afrika’ya yardım kampanyasıyla ilgili olarak Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Orhan Sarı’nın makamında basın açıklaması yapıldı. Afrika’ya yardım konusunda yapılacak yardımlar konusunda ortak açıklamayı ETSO başkanı Orhan sarı yaptı.

Orhan Sarı Afrika'da 40 milyonun üzerinde insanın, özellikle de çocukların, kuraklığın da etkisiyle kronik açlık tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu hatırlattı. Sarı ‘’Yardım yapmak bizler için hem insanı hem de vicdani sorumluluktur’’ dedi.

Sarı açıklamasında, Somali, Etiyopya, Kenya, Eritre, Tanzanya, Uganda ve Burundi gibi ülkelerde büyük bir insanlık dramı yaşanmasına neden olan açlık felaketi 21. yüzyılı yaşadığımız bir dönemde 40 milyona yakın insanı açlık tehlikesiyle karşı karşıya getirdiğini vurguladı.

ETSO Başkanı Orhan Sarı şunları kaydetti: ‘’Ne yazık ki bu ülkeler aynı zaman da Doğu Afrika'nın en yoksul ve en az gelişmiş ülkeleridir.  Çeyrek yüzyıldır devam eden ve son zamanlar daha da genişleyen iç savaşlardan dolayı kaynaklarının büyük bir bölümünü tahrip etmiş ülkelerdir.

Osmanlı’dan gelen tarihi birlik ve yakınlığa sahip olduğumuz bölge ülkelerine içinde bulunduğumuz Ramazan Ayında bizlere düşen görevin bilincindeyiz. Peygamber Efendimizin ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ hadisi gereği TOBB ve Diyanet İşleri Başkanlığımızın birlikte başlattıkları yardım kampanyasına Erdemlideki odalarımız, sivil toplum kuruluşlarımız Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizler de katılarak destekliyoruz.

Başta Odamıza kayıtlı üyelerimiz işadamlarının ve hayırsever Erdemli kamuoyundan bu yardım kampanyasına destek vermelerini bekliyoruz. Yardım yapmak, yardıma el uzatmak vicdanlı insanların meziyetidir. Hemşerilerimizin bu meziyete sahip oldukları kanaatindeyiz.”

Erdemli halkını “Afrika Açlık Felaketine Yardım Kampanyası”na katılmaya davet ediyoruz diyen Sarı,  “Peygamber Efendimizin ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ hadisini yalnızca Müslümanlar için değil herkes için söylemiştir. Bizde bu nedenle Afrika’da açlıkla mücadele eden insanlara yardım elimizi uzatmalıyız.

Televizyonlardan görülen manzara dehşet verici. Bu manzaranın giderilmesi için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeliyiz. Yardımlar Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin İş Bankası TOBB Şubesi nezdindeki ‘TOBB – Afrika Açlık Felaketi Yardım Hesabı’ adı altındaki 4375-333 numaralı TL hesabında toplanacaktır.

Bu hesapta toplanan yardımlar Diyanet İşleri Başkanlığımızın hesabına aktarılarak Başbakanlığımızın 2011/9 sayılı genelgesi doğrultusunda ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacaktır.

Zor durumdaki ülke insanları için başlatılmış son derece önemli ve anlamlı bu kampanya nedeniyle başta TOBB’nin başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na yönetim kurulu üyelerine, Erdemli’deki sivil toplum kuruluşları ve Erdemli Müftülüğüne şükranlarımızı sunuyor” dedi.

Erdemli Müftüsü Mustafa Topal da yaptığı kısa konuşmada, ‘’İnsanlık adına güzel bir kampanya. İnşallah daha fazla insanın yaşamasına vesile oluruz’’ dedi.

Erdemli esnafı ve vatandaşlarının da bu kampanyaya yürekten katılacağına inanmaktayız diyen Erdemli Müftüsü Mustafa Topal,  Müftülük olarak bizler her yerde insanlarımızın kampanyaya katılması konusunda çalışmalar yapmaktayız.

Yapılan çağrılar sonucu müftülük kanalı ile toplanan paralar şimdiye kadar 54 bin lira olarak bildirildi. Bu rakam kampanya sonuna kadar zannedersen 60 bin liranın üzerine çıkar. Katkı sunan darlık içindeki insanlara yardım eden etmek isteyen katkı sunan herkesten Allah razı olsun’’ diye konuştu.

Bankalara yapılan yardım listeleri günlük olarak belirlenerek gazetelerde yayınlanacak. Ayrıca yardım kampanyası ile ilgili halkın daha iyi görmesi açısından Bilboartlar yaptırılarak asılması kararlaştırıldı.

Bu haber 2383 defa okundu.

Arkadaşına Gönder
Yazdır
Habere Puan Ver
Bu habere henüz yorum yazılmamış.

Adınız Soyadınız


Yorumunuz
karakter daha yazabilirsiniz.
Anahtar Kelimeler :  AFRİKAYA YARDIM  ERDEMLİ  YARDIM 


 
çelik kapı
Copyright © ERDEMLİ FİRMA ve İLÇE REHBERİ 2009. Tüm Haklary Saklıdır.