+ Ana Sayfam Yap     + Sık Kullanılanlara Ekle     + Firma Girişi  
Ana Sayfa Haberler Firma Rehberi Şehir Pazarı Emlak İlanlar Araba Fikir Köşesi Fotoğraf Şehir Rehberi İletişim
 
   VAHYİN PENCERESİNDEN
  Hasan SUNGUR
   GÜL YETİŞTİREN ADAM
  Yakup ŞEKER
   BİSMİLLÂHİRRAHMÂNİRRAHÎM
  ERHAN KARAOĞLAN
   GÜNÜN YORUMU
  EDİBALİ YORULMAZ
   EĞİTİMCİ GÖZÜYLE
  ALİ YALÇIN
   SAĞLIKLI YAŞAM UZMANINIZ
  HERBALİST LOKMAN GÜZEL
   REHBERİ KURAN OLAN
  RAMAZAN KAYAN
 
Ana Sayfa >> Fikir Köşesi >> Alıntı Yazarlar

Abdurrahman DİLİPAK

(adilipak@vakit.com.tr)
Batasuna, DTP ve PKK!

DTP"nin kapatılmasına karşıyım.. Suçlu kimse o cezalandırılsın.. Partiyi ya kendileri tasfiye eder, ya da millet..
İçinden “çete” çıktı diye bir birliği, bir karakolu kapatıyor muyuz? Birileri Türkiye"yi siyasi partiler mezarlığına döndürdü. Zamanım ve fırsatım olsa, internette, sanal ortamda kaç yüz parti kapatılmışsa, o kadar sanal tabutu Ankara caddelerine yığardım, tabutların üzerine de o partinin amblemini bayrak gibi örterdim.. Tabuta tıkladınız mı, içinden o partinin tüzüğü, kurucuları, kapatma kararını okurdunuz.. Genç Siviller"den kimse yok mu bu rezaleti sanal ortama taşıyacak?.
Tekrar asıl konuya dönecek olursak, DTP, PKK ile aynı talepleri ileri sürebilir.. Benim açımdan bunda bir sorun yok. Asıl sorun, bu taleplerinin gerçekleşmesi için kullandığı yöntem.. Yani silah ve şiddeti bir yöntem olarak benimsiyor mu? Benimsemesinin de ötesinde bu yöntemi uyguluyor mu?
Yani terör örgütünün mevzi kazanmak için bir taktik üssü görüntüsü ile aslında kendi varlık ve meşruiyet zeminini tahrip ediyor.. AB çevrelerinden gelen eleştiri de bunu gösteriyor.. Terörü sadece resmi kolluk kuvvetleri değil, örgüt de uyguluyor.. Şiddet şiddeti çağırıyor.. Darbeciler ve onların içine sızmış çeteler de az terör yapmadı, onları bahane edenler de aslında. Her şey ortada değil mi? Sonunda bu ülkeyi savunanlar ve derin devletin gadrine uğramış Kürtleri savunan özgürlükçüler hedef gösterildi..
DTP"nin, PKK ile aynı paralelde taleplerde bulunması konusunda, önce bakmak gerek. Bu talepler, adalet, barış, insan hakları, uluslararası sözleşmeler, hukuk devleti çerçevesindeki şeyler mi? Öyle ise talebin kimden geldiği önemli değil.
Ben bir Müslümanım. Kur"an-ı Kerim ne diyor: “Onlar sözü dinler, doğrusuna tabi olur, yanlışına karşı çıkarlar.”
Talep hukuka uygun değilse, o zaman bu durumda hukuki bir süreç mi işletilecek, yoksa zor mu kullanılacak? Bir terör örgütü ile siyasi parti arasındaki ayırım burada başlar..
DTP bu çizgiyi koruyamadı.. PKK ile sınırlar karışıyor.. Dahası, sanki DTP, hapishanedeki bir örgüt liderinin yönetiminde bir parti havası verdi.. Onun adına hareket ediliyor. Talepler yerine getirilmediği takdirde PKK"nın devreye sokulacağı tehdidi yapılıyor.. DTP, PKK"nın parlamentodaki uzantısı, PKK da DTP"nin dağdaki uzantısı gibi.. Avrupa Birliği Komisyonu"nun, Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan DTP"nin “terör eylemlerini kınamayı ve PKK ile arasına açık mesafe koymayı ısrarla reddetmeyi sürdürmesinden üzüntü duyduğunu” bildirmesi de bu çerçevede değerlendirilmeli.. Yukarıdaki ifadeler, bir bakıma AB"nin tesbitinin yorumu gibi..
DTP"de herkesin aynı çizgide düşündüğünü sanmıyorum. Ama geride bir derin DTP, elinde silah taşıyan birileri varsa, kimsenin kendi düşüncesini özgürce dile getirmesini beklemek de doğru değil zaten..
Şahinlerin de niye şahin olduklarına bakmak gerek. Kişisel geçmişi, yaşadığı hayat, başına gelen felaketlerin insanların ruh dünyasında sebeb olduğu fırtınaları da görmek gerek. Her şeyi örgüt baskısı ile açıklamak da doğru değil. Mesela Emine Ayna"nın yaşadıklarını bir başkası yaşasaydı, nasıl tepki verirdi!.. Ama acılı bir insanın öfkesi üzerinden siyaset yapmak kime ne yarar sağlar ki?.
Kürt sorunu zaten bu acılardan besleniyor bana kalırsa, biraz da.. Bu kandan, gözyaşından besleniyor..
Bana kalırsa sine-i millet kararı ile DTP yanlışını sürdürüyor.. Sine-i milletin pratik sonucu ne olacak? Meclis"e gitmeyecekler.. Meclis, milletvekilliklerinin düşmesini onaylamayacak.. Onaylarsa, birileri daha ölür ya da istifa ederse ara seçim olacak.. Ara seçimde kızılca kıyameti koparacaklar. Aday göstermeyecek ya da sandığı boykot edecekler.. Seçim yapılsa bile AK Parti oyların yarıdan fazlasını alıp geri gelecek.. Ardından bir yıl sonra yine seçim.. Zaten milletvekillerinin milletvekillikleri düşerse, haklarında açılan davalar kaldıkları yerden devam edecek, muhtemelen tutuklanacaklar.. Milletvekilliklerini düşürmeseniz, haklarında sürekli yeni fezlekeler düzenlenecek..
Bu kimin işine yarar..? Hiç kimsenin. Sadece Ergenekon"un işine yarar. Birileri olağanüstü hal şartlarını oluşturmak için, birilerinin eline kuru sıkı tabanca verdirip tetiğe bastırdığı gibi, yarın başka işler de yaptırır..
Apo ne diyordu: “Terörü bitirirsem, beni bitirirler. Sizinkiler terörü bitirecek olurlarsa, bunu bitireni bitirirler.”
Bunun anlamı şu: Bir terör lobisi var. Birileri bizim kanlarımız ve gözyaşlarımız üzerine kendilerine iktidar ve servet üretiyor. Bunlar Türklerin içinde de var, Kürtlerin içinde de... DTP de bu yapıdan bağımsız değil..
Aslında BDP (Barış ve Demokrasi Partisi) kuruldu bile.. Dilerim BDP, DTP"nin başına gelenlerden ders alır..
DTP"nin son çıkışlarının barışa hizmet etmediği çok açık.. Provokasyonlar karşısındaki tutumları da DTP"ye destek veren demokratik çevreler için istenmeyen bir durum..
DTP"nin son zamanlardaki çıkışları, CHP ve MHP"nin ekmeğine yağ sürüyordu. CHP ve MHP de hep DTP"yi sokağa çağırıyordu.. Anayasa Mahkemesi"nin kararı da bu işe tüy dikti. Niye bugün beklendi, AK Parti için işletilen süre, neden DTP için işletilmedi, neden şahinler bırakılıp güvercinler tasfiye edilmek istendi, belli değil. Gerekçeli karar yazılsın, belki anlarız..
DTP kendini, Kürt halkının tek meşru temsilcisi gibi görme iddiasından vazgeçmeli.. Apo için, elbette herkes için olduğu gibi insan hakları şartı aranmalı. Ama daha fazlası, mevcut siyasi iradeyi alaya almaktan başka bir anlam da taşımıyor.. Birilerinin ne yaptığı kadar ötekilerin ondan ne anladığı, ya da birilerinin bu işi başkalarına nasıl aktardığı da önemli..
Anayasa Mahkemesi"nin kararının faturasını hükümete ve millete ödetmenin çok doğru bir yaklaşım olduğunu sanmıyorum.. Parlamentoyu boykot anlamına gelen bir yaklaşım da çok mantıklı gelmiyor bana.. Kime kızıyorsunuz, tepkiyi kime veriyorsunuz? Sine-i Meclise dönmeniz gerekirdi, eğer gerçekten barış istiyorsanız..
DTP"liler ve BDP"liler Batasuna kararını iyi okumalı ve bundan sonrası için toplum vicdanında meşruiyet kazanma adına kendilerini iyi bir özeleştiriye tabi tutmalı.. Barış herkes için en iyi olanıdır.. Keskin sirke küpüne zarar verir. Haddinden fazla şiddet gayedeki hikmeti yok eder, fazla naz aşık usandırır.
Selam ve dua ile..
Tarih : 16.12.2009  |  Okunma : 1497 Yazının puanıYazının puanıYazının puanıYazının puanıYazının puanıYazının puanıYazının puanıYazının puanıYazının puanıYazının puanı  

Arkadaşına Gönder
Yazıya Puan Ver


Yazarın şu an için başka yazısı bulunmamaktadır.


Bu yazı için henüz yorum yazılmamış.


Adınız Soyadınız


Yorumunuz
karakter daha yazabilirsiniz. 
 
 ÖRGÜ İZMİR AĞRI ÇAN ŞAH örgü ığdır çan şahin

55
dd
dd
ss
aa
 
Sonuçlar ->>>
       Tüm Anketler ->>>
Fikir ve düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz? Hem de sitemizde kadrolu yazar olarak. Bunun için tek yapmanız gereken yazdığınız bir yazınızı, adınız soyadınız ve vesikalık bir resminizle beraber erdemlirehberim@hotmail.com eposta adresine göndermek.
Kayıtlı yazarımız olmak dışında isterseniz yazınızı yine yayınlatabilirsiniz. Her hangi bir yazınızın sitemiz "Sizden Gelen Yazılar" bölümünde yayınlanmasını isterseniz, buradan bize gönderebilirsiniz.
Fikirleriniz bizim için çok değerlidir...
 
Serbest Kürsü
Belirlenen konularda seviyeli ve özgürce tartışmanın yeni adresi. Serbest kürsüde her türlü görüşe yer var. İçeri girip tartışmaya katılmak için lütfen tıklayın
Şikayet Köşesi
Her türlü kamu kurum ve kuruluşu, özel sektör veya şahıslar hakkındaki şikayetinizi burada dile getirebilirsiniz. Şikayet bildirmek için lütfen tıklayın
Abdurrahman DİLİPAK
Batasuna, DTP ve PKK!
ALİ YALÇIN
EĞİTİMDE TABULAR YIKILMALI
EROL BATTAL
BUGÜN AKLIMA GÜZEL BİR DÜŞÜNCE GELDİ


 
çelik kapı
Copyright © ERDEMLİ FİRMA ve İLÇE REHBERİ 2009. Tüm Haklary Saklıdır.