+ Ana Sayfam Yap     + Sık Kullanılanlara Ekle     + Firma Girişi  
Ana Sayfa Haberler Firma Rehberi Şehir Pazarı Emlak İlanlar Araba Fikir Köşesi Fotoğraf Şehir Rehberi İletişim
 
   VAHYİN PENCERESİNDEN
  Hasan SUNGUR
   GÜL YETİŞTİREN ADAM
  Yakup ŞEKER
   BİSMİLLÂHİRRAHMÂNİRRAHÎM
  ERHAN KARAOĞLAN
   GÜNÜN YORUMU
  EDİBALİ YORULMAZ
   EĞİTİMCİ GÖZÜYLE
  ALİ YALÇIN
   SAĞLIKLI YAŞAM UZMANINIZ
  HERBALİST LOKMAN GÜZEL
   REHBERİ KURAN OLAN
  RAMAZAN KAYAN
 
Ana Sayfa >> Fikir Köşesi >> Yazarlarımız >> Yazı Göster

BİSMİLLÂHİRRAHMÂNİRRAHÎM

ERHAN KARAOĞLAN
(erhankaraoglan.com.tr@gmail.com)
MEB ŞUBE MÜDÜRÜ OLARAK ATANABİLME ŞARTLARI

Eğitim-Bir-Sen olarak, daha önce internet sitemizden yapmış olduğumuz ‘Şube Müdürlüğü İçin Müracaat ve Atanma Kriterleri' başlıklı açıklamada, Millî Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre, şube müdürlüğüne ilk defa atanacakların hizmet süresinin belirlenmesinde; hangi statüde (kadrolu, sözleşmeli, geçici personel veya işçi olarak) olduğuna bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında geçen hizmet sürelerinin, adaylıkta geçen hizmet sürelerinin, görevden önce veya sonra yapıldığına bakılmaksızın muvazzaf askerlik süresi veya asker öğretmenlikte geçen sürelerin tamamı, yükseköğrenim gördükten sonra özel kurumlarda (dershane, motorlu taşıt sürücüleri kursları, öğrenci etüt eğitim merkezleri vb.) veya serbest olarak çalışılan sürenin ise altı yılı geçmemek üzere dörtte üçünün dikkate alınacağını, çeşitli örnekler vererek belirtmiştik.

 •  
 • Bunun yanı sıra 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 36. maddesine göre, şube müdürlüğüne ilk defa atanacakların hizmet süresinin belirlenmesinde özel okullarda geçen hizmet sürelerinin 12 yılı geçmemek üzere üçte ikisinin dikkate alınacağını hatırlatmakta yarar görüyoruz.
  Şube Müdürlüğüne Atanmak İsteyenlerin Atanacağı/Atanamayacağı Yerler
   
  25/6/1983 tarihli ve 18088 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 19/4/1983 tarihli ve 83/6525 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik'in “Memurun Yer Değiştirme Suretiyle Atanamayacağı Hizmet Yerleri” başlıklı 15. maddesinde, vali, kaymakam, bölge müdürü, başmüdür, il ve ilçe müdürleri, emniyet müdürü, emniyet amiri, milli eğitim müdürü, defterdar, mal müdürü, kadastro müdürü, tapu sicil müdürü, nüfus ve vatandaşlık müdürü, nüfus müdürü ve bunların yardımcıları, taşra teşkilatında görevli şube müdürü, müdür, il ve ilçe müftüsü ve bunların yardımcıları ile koruma ve güvenlik hizmetlerini yürüten personel;

  a) Kendisinin veya eşinin nüfusa kayıtlı olduğu il ve bu il'e bağlı ilçelere,

  b)Nüfusa kayıtlı olmamakla birlikte, en az 15 yıl müddetle devamlı olarak ikamet ettikleri veya hizmetini olumsuz yönde etkileyecek maddi ilişkisinin bulunduğu il veya ilçeye, bu il'e bağlı ilçelere, ilçenin bağlı bulunduğu il ve bu il'e bağlı diğer ilçelere,
  atanamazlar.

  Ancak, son genel nüfus sayımına göre;

  a) Ekli 1 Sayılı Cetvelde IV, V ve VI ncı bölge kapsamında belirlenen il merkezleri ile bunlara bağlı ilçe merkezlerinden nüfusu 50.000'i aşan yerlere,

  b) Diğer il veya ilçe merkezlerinden nüfusu 100.000'i aşan yerlere,
  yapılacak atamalarda yukarıdaki fıkra hükmü uygulanmaz.

  Kurumlar hizmet gereği ve özelliklerini dikkate alarak ikinci fıkrada belirtilen sınırın üzerinde bir rakam tespit edebilirler” denilmek suretiyle, maddede sayılan unvanlarda görev yapan memurların yer değiştirme suretiyle atanamayacakları hizmet yerleri belirlenmiştir.

  Uygulamada paralellik hukuk ilkesinden hareketle, bu hükmün şube müdürlüğüne ilk defa atanacaklar hakkında da aynı şekilde uygulanması gerektiği şüphesizdir.

  Buna göre, kendisinin veya eşinin nüfusa kayıtlı olduğu il ve bu ile bağlı ilçelerle nüfusa kayıtlı olmamakla birlikte en az 15 yıl müddetle devamlı olarak ikamet ettikleri il veya ilçe ile sınırlı olmak üzere, gerek hâlen şube müdürü kadrosunda olup yer değiştirme suretiyle atanacakların gerekse şube müdürlüğüne ilk defa atanacakların; aşağıda belirtilen 1 sayılı Cetvel'de yer alan 4, 5 ve 6. bölgelerde sayılan il merkezleri ile bunlara bağlı ilçe merkezlerinden nüfusu 50.000'in altında olan yerler ile diğer il veya ilçe merkezlerinden nüfusu 100.000'in altında olan yerlere atanmaları mümkün değildir.

  Nüfusu yukarıda belirtilen rakamların üstünde olan il ve ilçelerden kendisinin veya eşinin nüfusa kayıtlı olduğu il ve bu ile bağlı ilçelerle nüfusa kayıtlı olmamakla birlikte en az 15 yıl müddetle devamlı olarak ikamet ettikleri il veya ilçeye atanmaları ise mümkündür.
   
  Örneğin;
   
  1-VI. Hizmet Bölgesi'nde nüfusu 50.000'den az olan Bingöl ilinin Solhan ilçesine; bu ile veya ile bağlı ilçelerin nüfusuna kayıtlı olan şube müdürü adayı, kendisi ya da eşi veya nüfusa kayıtlı olmamakla birlikte 15 yıl ve daha fazla devamlı Bingöl veya bağlı ilçelerinde ikamet etmişse, bu ilçeye şube müdürü olarak atanamayacaktır.

  2-IV. Hizmet Bölgesi'nde nüfusu 50.000'den fazla olan Çorum ilinin Sungurlu ilçesine şube müdürü olarak atanmak için nüfusa kayıtlı olma şartı ya da ikamet süresi yönüyle bir sınırlama bulunmamaktadır.

  3- III. Hizmet Bölgesi'nde nüfusu 100.000'den az olan Samsun ilinin Terme ilçesine; bu ile veya ile bağlı ilçelerin nüfusuna kayıtlı olan biri, kendisi ya da eşi veya nüfusa kayıtlı olmamakla birlikte 15 yıl ve daha fazla devamlı Samsun veya bağlı ilçelerinde ikamet etmişse, bu ilçeye şube müdürü olarak atanamayacaktır.

  4- I. Hizmet Bölgesi'nde nüfusu 100.000'den fazla olan Mersin (İçel) ilinin Tarsus ilçesine şube müdürü olarak atanmak için nüfusa kayıtlı olma şartı ya da ikamet süresi yönüyle bir sınırlama bulunmamaktadır.

  1 Sayılı Cetvel

  I. Bölge

  II. Bölge

  III. Bölge

  IV. Bölge

  V. Bölge

  VI. Bölge

  1-Adana

  1-Aydın

  1-Afyonkarahisar

  1-Amasya

  1-Artvin

  1-Adıyaman

  2-Ankara

  2-Balıkesir

  2-Bilecik

  2-Çankırı

  2-Elazığ

  2-Ağrı

  3-Bursa

  3-Çanakkale

  3-Bolu

  3-Çorum

  3-Erzincan

  3-Bingöl

  4-Gaziantep

  4-Denizli

  4-Burdur

  4-Kastamonu

  4-Erzurum

  4-Bitlis

  5-İçel

  5-Edirne

  5-Düzce

  5-Kırşehir

  5-Kahramanmaraş

  5-Hakkari

  6-İstanbul

  6-Kayseri

  6-Giresun

  6-Nevşehir

  6-Malatya

  6-Kars

  7-İzmir

  7-Tekirdağ

  7-Isparta

  7-Niğde

  7-Sivas

  7-Mardin

  8-Kocaeli

  8-Konya

  8-Kütahya

  8-Sinop

  8-Şanlıurfa

  8-Muş

   

  9-Manisa

  9-Ordu

  9-Tokat

  9-Diyarbakır

  9-Siirt

   

  10-Muğla

  10-Osmaniye

  10-Yozgat

   

  10-Tunceli

   

  11-Sakarya

  11-Rize

  11-Aksaray

   

  11-Ardahan

   

  12-Antalya

  12-Samsun

  12-Karaman

   

  12-Iğdır

   

  13-Hatay

  13-Kırklareli

  13-Kilis

   

  13-Batman

   

  14-Zonguldak

  14-Trabzon

     

  14-Şırnak

   

  15-Eskişehir

  15-Uşak

     

  15-Gümüşhane

   

  16-Yalova

  16-Bartın

     

  16-Bayburt

     

  17-Karabük

     

  17-Van

     

  18-Kırıkkale

     

  http://www.kamuajans.com/egitimpersoneli/haber/sube-mudurlerinin-atanabilecekleri-yerler-437958.html
  Tarih : 08.01.2014  |  Okunma : 2392 Yazının puanıYazının puanıYazının puanıYazının puanıYazının puanıYazının puanıYazının puanıYazının puanıYazının puanıYazının puanı  

  Arkadaşına Gönder
  Yazıya Puan Ver


  Yazarımızın şu an için başka yazısı bulunmamaktadır.


  Bu yazı için henüz yorum yazılmamış.


  Adınız Soyadınız


  Yorumunuz
  karakter daha yazabilirsiniz.
  Anahtar Kelimeler :  BİSMİLLÂHİRRAHMÂNİRRAHÎM  ERHAN KARAOĞLAN  MEB  şube müdürü atamaları  kimler şube müdürü olabilirler 


   
   
   ÖRGÜ İZMİR AĞRI ÇAN ŞAH örgü ığdır çan şahin

  55
  dd
  dd
  ss
  aa
   
  Sonuçlar ->>>
         Tüm Anketler ->>>
  Fikir ve düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz? Hem de sitemizde kadrolu yazar olarak. Bunun için tek yapmanız gereken yazdığınız bir yazınızı, adınız soyadınız ve vesikalık bir resminizle beraber erdemlirehberim@hotmail.com eposta adresine göndermek.
  Kayıtlı yazarımız olmak dışında isterseniz yazınızı yine yayınlatabilirsiniz. Her hangi bir yazınızın sitemiz "Sizden Gelen Yazılar" bölümünde yayınlanmasını isterseniz, buradan bize gönderebilirsiniz.
  Fikirleriniz bizim için çok değerlidir...
   
  Serbest Kürsü
  Belirlenen konularda seviyeli ve özgürce tartışmanın yeni adresi. Serbest kürsüde her türlü görüşe yer var. İçeri girip tartışmaya katılmak için lütfen tıklayın
  Şikayet Köşesi
  Her türlü kamu kurum ve kuruluşu, özel sektör veya şahıslar hakkındaki şikayetinizi burada dile getirebilirsiniz. Şikayet bildirmek için lütfen tıklayın
  Abdurrahman DİLİPAK
  Batasuna, DTP ve PKK!
  ALİ YALÇIN
  EĞİTİMDE TABULAR YIKILMALI
  EROL BATTAL
  BUGÜN AKLIMA GÜZEL BİR DÜŞÜNCE GELDİ


   
  Erdemli Halı Yıkama
  Copyright © ERDEMLİ FİRMA ve İLÇE REHBERİ 2009. Tüm Haklary Saklıdır.